Facebook Google+ Twitter

Noc Muzeów po łódzku

Kiedy w 1997 roku zainicjowano w Berlinie noc, podczas której udostępniono dla zwiedzających instytucje kultury, nikt nie spodziewał się, że impreza ta obejmie swym zasięgiem całą Europę. Od 2004 roku Noc Muzeów odbywa się także w Polsce, a w jej organizację włącza się blisko 50 miast, w tym Łódź. W nocy z 15 na 16 maja (od godz. 18 do 2) swoje podwoje otworzą łódzkie galerie, muzea i inne instytucje kultury. Oto niektóre ich propozycje.

Jeden z banerów reklamujących Noc Muzeów w Łodzi / Fot. Noc Muzeów

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Biała Fabryka zaprasza zwiedzających na "Białą noc". Prócz wystaw stałych (m.in. "Z modą przez XX wiek" i prezentacji maszyn i narzędzi włókienniczych) będzie można zobaczyć pokaz mody młodych projektantów, pokaz tańca z ogniem, oraz koncert "Zelowskich Dzwonków" i "Geyer Music Factory". Na osłodę - ciasteczka "gajerki" i kawa zbożowa.

Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej

Na wielbicieli tajemnic historii czeka m.in. magazyn akt jawnych i prezentacja poświęcona konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych. Ponadto odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych z najnowszej historii Polski i oraz wystawa plenerowa "Młodzież z partią... się rozliczy", poświęcona Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów w latach 1980-1989.

Łódź Art Center

Pokazy, prezentacje i wystawy towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii, śpiewanie pieśni bułgarskich i noc dionizyjska z uroczystym korowodem, to propozycje Łódź Art Center na ten szczególny wieczór. Imprezę zwieńczy koncert Kazuhisa Uchihashi.

Muzeum Archeologiczne i Etnologiczne

Najwięcej atrakcji dla najmłodszych czeka na nas na Placu Wolności, gdzie w Muzeum Archeologicznym i Etnologicznym, z okazji 30-lecia Działu Widowisk Lalkowych przygotowano m.in. pokazy bajek i wystawę lalek. Na widzów dorosłych czekają wystawy stałe, m.in. "Przeszłość wydobyta z ziemi" i, tradycyjnie już, pokaz ogni sztucznych.

Muzeum Kinematografii

Na Pl. Zwycięstwa nie zabraknie rozrywki dla wielbicieli kina i fotografii. Przygotowano m.in. pokaz etiud zrealizowanych w PWSFTiT oraz "Kinematografu" Tomasza Bagińskiego. Poza tym o godz. 21, 22 i 23 wyświetlona zostanie na ścianie pałacu Karola Scheiblera video-instalacja świetlna Wojciecha Pusia. Muzeum zaprezentuje również archiwalne tła fotograficzne, przy których będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.