Facebook Google+ Twitter

Noc Muzeów w Chorzowie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-13 13:52

Noc Muzeów jest obecnie pomysłem na tyle popularnym, że wydaje się, jakby organizowana była od zawsze. Ten jeden raz w roku europejskie muzea otwierają swe podwoje dla gości w nietypowej, nocnej porze.

Pierwsza Noc Muzeów – Lange Nacht der Museen – miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. Ponieważ miała spore powodzenie, na jej wzór również inne muzea zaczęły organizować imprezy o podobnym charakterze m.in. w Paryżu pod nazwą Nuit Blanche czy w Amsterdamie. Pierwszym polskim miastem, które przyłączyło się do Nocy Muzeów był Poznań (w 2003 r.). Z roku na rok polskie muzea uczestniczą w niej coraz liczniej.

W tym roku swój udział w Nocy Muzeów zainauguruje Muzeum w Chorzowie. Przewidziano atrakcje wokół trzech kręgów tematycznych. Na salach wystaw czasowych panować będzie atmosfera czasów PRL-u. Oprócz specjalnego oprowadzenia po wystawie „Ludziom nauki i sztuki – pełną swobodę twórczych poszukiwań… Sztuki plastyczne w czasach PRL-u” przez jej autorkę, będzie można odbyć podróż sentymentalną w czasy dzieciństwa z bajkami z tego okresu, a także „dołożyć” cegiełkę przy budowie Pałacu Kultury z kartonowych klocków.

Po stałej wystawie, dotyczącej dziejów pieniądza, oprowadzi jej autor. Dodatkowymi atrakcjami będzie kantor wymiany denarów chorzowskich, możliwość wybicia pamiątkowego żetonu, a także, po raz pierwszy prezentowana publiczności, kolekcja wag monetarnych z XVIII-XIX w. Odwiedzający Muzeum będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz zobaczyć, jak kiedyś fotografowano. Na zakończenie imprezy zaplanowano koncert w wykonaniu Marii Meyer i Elżbiety Okupskiej, artystek Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na plakatach, ulotkach oraz na stronie Muzeum: muzeum.chorzow.pl/

Autor: Izabela Malmor
Materiał ukazał się na stronie: Śląsk24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wystawa " Horyzont zdarzeń" - Warszawski festiwal fotografii artystycznej noc muzeów 2009 - zobacz w jakim kierunku idzie polska fotografia. Sprawdź to: http://www.youtube.com/watch?v=k84elz6eMnU

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.