Facebook Google+ Twitter

Noc Muzeów w Muzeum Archeologicznym w Warszawie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-13 08:39

W Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie prezentowana będzie wystawa "Skarby średniowieczne Wielkopolski" przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Uroczyste otwarcie w Noc Muzeów w najbliższą sobotę 14 maja o godz. 18.

Plakat / Fot. PMAOdkrywanie skarbów jest odwiecznym marzeniem większości ludzi. Świadczą o tym liczne legendy, baśnie, jak i literatura przygodowa czy film. W roku 2010 w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prezentowano cieszącą się dużym zainteresowaniem wystawę "Skarby średniowieczne Wielkopolski". Można było na niej podziwiać ponad 2000 sztuk monet i biżuterii z około 20 polskich muzeów i instytucji naukowych, w których zdeponowano skarby wielkopolskie.

W związku z przyciągającą uwagę tematyką wystawy postanowiliśmy zaprezentować ją w Państwowym Muzeum Archeologicznym, tym razem w innej formie. Wszystkie pokazane na wystawie zabytki pochodzą ze zbiorów PMA, ze skarbów znalezionych na terenie Wielkopolski - Zalesia, Obry Nowej, Zbierska, Grójca i Chomiąży. Inne skarby wielkopolskie prezentowane są w formie wystawy planszowej, przygotowanej przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Przedmiotem wystawy są depozyty powierzane ziemi od X do XV wieku, na terytorium Wielkopolski z Kujawami oraz Ziemią Lubuską, czyli z terenów historycznej Wielkopolski. Pochodzi stąd nieporównywalnie więcej skarbów niż z o wiele bardziej rozwiniętej Europy Zachodniej, Bizancjum czy terytoriów arabskich.

Zawartość skarbów zmienia się wraz z upływem czasu, jednak zawsze znajdują się w nich monety uzupełnione z reguły innymi postaciami srebra. W najwcześniejszych zespołach odkrytych na terenie Wielkopolski (X w.) mamy do czynienia z importowanymi monetami arabskimi przede wszystkim w postaci połówek i ćwiartek, dopełnianych biżuterią srebrną kompletną oraz w postaci złomu. W depozytach z przełomu X i XI wieku ulega zmianie relacja między dirhamami w postaci ułamków na korzyść całych monet zachodnioeuropejskich. W skarbach z pełnego średniowiecza (XIII-XV w.) nie spotyka się już dirhamów i monet bizantyńskich ani filigranowej i masywnej biżuterii, lecz monety rodzime (głównie książąt dzielnicowych) i pochodzące z mennic naszych sąsiadów (głównie czeskich, krzyżackich i brandenburskich), a wyjątkiem są monety czy ozdoby docierające z dalszych stron świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.