Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Poznaniu

Judyta Więcławska
Judyta Więcławska
Galeria miejska "Arsenał" - camera obscura.
Galeria miejska "Arsenał" - camera obscura. Judyta Rykowska
W Noc Muzeów w Poznaniu można było obejrzeć niesamowite ekspozycje i wystawy. Zwiedzających, pragnących otrzeć się o przeszłość, nie zrażały nawet długie, kręte kolejki. Tej nocy miasto tętniło życiem, a niemal każdy z „muzealną mapką” i aparatem w ręku udawał się w podróż do przeszłości. A było co podziwiać.

16 maja, od godziny 17 do 1 w nocy, w poznańskich muzeach można było podziwiać niecodzienne ekspozycje i wystawy. Zainteresowani mogli pooglądać stare filmy czy zobaczyć proces tworzenia fotografii poprzez camerę obscura. Zwiedzających, pragnących otrzeć się o przeszłość, nie zrażały nawet długie, kręte kolejki. Tej nocy miasto tętniło życiem, a niemal każdy z „muzealną mapką” i aparatem w ręku udawał się w podróż do przeszłości. A było co podziwiać.

W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym na Starym Rynku prezentowane były modele okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Ratusz – Muzeum Historii Miasta Poznania, zamienił się na tę noc w kino z dwiema salami. W Sieni Gotyckiej wyświetlane były nieme filmy pokazujące Poznań z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W Sali Renesansowej natomiast, w ramach cyklu „Tajemnice Poznania” można było obejrzeć kilkunastominutowe reportaże dziennikarzy Poznańskiej Telewizji Informacyjnej WTK, odkrywające nieznane fakty z historii miasta.

Muzeum Instrumentów kusiło mnogością oryginalnych muzycznych sprzętów. Zwiedzanie wzbogacały wykłady, muzyka z obrazu oraz wirtualne rekonstrukcje klawikordu. Muzeum Archeologiczne postanowiło przyciągnąć gości Nocą Żywiołów: wody, ognia, ziemi i powietrza. Wśród atrakcji były inscenizacje średniowiecznych mitów i rytuałów oraz stoiska pradziejowego rzemiosła (nie tylko dla najmłodszych).

Centrum Kultury Zamek (chyba najbardziej oblegane) udostępniło wystawę World Press Photo 2009. W nocy odbyły się tu również wykłady (Maciej Szymanowicz – "Polska fotografia lat 40. XX wieku", Karolina Lewandowska – "Epizod nowoczesny w polskiej fotografii lat 40. XX wieku"), koncerty (Snowman, Balkan Sevdah), pokazy (wykonywanie portretów fotograficznych metodą XIX-wiecznych szklanych negatywów), a o północy każdy mógł zwiedzić z przewodnikiem dawną rezydencję cesarzową.

Galeria Malarstwa i Rzeźby przy Alei Marcinkowskiego zachwycała możliwością odkrycia na nowo "Mony Lisy" czy poznania grafik Rembrandta. W planie prezentacji konserwatorskich przedstawiono techniki konserwacji pasteli na przykładzie obiektów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Galeria Miejska „Arsenał” pozwoliła zapoznać się z camerą obscurą. Publiczność mogła uczestniczyć w procesie wykonywania zdjęć w tradycyjnej technice, a na pamiątkę, każdy otrzymywał swoją fotografię.

Ponadto w Muzeum Etnograficznym odbyły się konkursy robótek ręcznych oraz liczne pokazy twórczości ludowej; w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza zorganizowane zostało spotkanie z wnukiem pisarza – Juliuszem Sienkiewiczem. W tę noc można było również za darmo podziwiać ekspozycje w Muzeum Sztuk Użytkowych, czy w Pracowni – Muzeum J. I. Kraszewskiego.

Również Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Poznań włączyło się czynnie w „nocną akcję”, umożliwiając zwiedzanie zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej. Dodatkowo wstęp udostępniły: Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Wielkopolski, Muzeum Archidiecezjalne, Mieszkanie – Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny.
Zwiedzającym żądnym przygód przemieszczanie się pomiędzy poznańskimi muzeami ułatwiała, uruchomiona specjalnie na tą noc, linia tramwajowa M obsługiwana taborem zabytkowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto