Facebook Google+ Twitter

Noc Naukowców

25 września w 30 krajach i ponad 200 miastach Europy odbędzie się Noc Naukowców. W Polsce świat naukowców i nauki zafascynuje rejony Gliwic, Krakowa, Nowego Sącza, Poznania, Szczecina i Tarnowa.

25 września w 30 krajach, w ponad 300 miastach Europy odbędzie się Noc Naukowców / Fot. www.nocnaukowcow.plPomysł zorganizowania Europejskiej Nocy Naukowców zrodził się w Komisji Europejskiej w 2005 roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wszystkich miłośników nauki. Od czterech lat co roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej organizowane są lokalne Noce Naukowców. Stanowią one część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego EU .

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród społeczeństwa, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej. Szeroko otwiera się drzwi laboratoriów i pracowni uczelni i instytucji badawczych, by każdy mógł poznać „od kuchni” miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i miejsca pracy uczonych.

Uczestników oprowadzają naukowcy - przewodnicy. Można ich zobaczyć w zupełnie innej roli - jako zwyczajnych ludzi z wielkimi pasjami i ciekawymi zainteresowaniami. Do udziału są zapraszani reprezentanci nauk ścisłych, humanistycznych, ekonomicznych, biologicznych. Dzięki ich obecności każdy ma możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania. Zwiedzający mogą uczestniczyć w wielu pokazach i demonstracjach, pod okiem naukowców przeprowadzać eksperymenty, a także poznać i zrozumieć piękno i magię nauki.

Noc Naukowców jest okazją do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką, poznania wielu ciekawych dyscyplin naukowych oraz odkryć z nimi związanych. Podczas jej trwania przeprowadzane są eksperymenty, wyjaśniane zjawiska metafizyczne. Odbywa się wiele spotkań z nauką i naukowcami. Uczestnicy Nocy mogą przekonać się, jak wielki wpływ na naszą codzienność ma praca naukowca. Organizowane są konkursy, gry, zabawy oraz quizy dla najmłodszych.

Program Nocy Naukowców został podzielony na różne kategorie wiekowe, aby każdy uczestnik, w zależności od wieku lub zainteresowań, znalazł coś ciekawego. Z jego szczegółami i opisem poszczególnych wydarzeń naukowych można zapoznać się na stronie internetowej Nocy Naukowców . Za jej pośrednictwem, po zarejestrowaniu się istnieje także możliwość zapisania się na interesujące prelekcje, pokazy, eksperymenty itp.

Warto spędzić ten jeden wieczór w roku w troszkę inny, bardziej naukowy sposób, by przekonać się, że nauka nie musi być nudna, lecz może być zabawna, przyjemna i pełna niespodzianek.

Źródło: Noc naukowców


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

a ja się wybieram w Krakowie:) może jakieś zdjęcia przytaszczę ze sobą:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.