Facebook Google+ Twitter

Noc Naukowców w 350 miastach. Co zobaczymy w Polsce?

Jesteś ciekawy jak wygląda kometa Halleya? Sam chciałbyś taką stworzyć? A może twoim marzeniem jest wykreowanie chmur? To wszystko jest możliwe! Gdzie? Podczas sobotniej Nocy Naukowców w wielu miastach w Polsce.

 / Fot. PlakatSzykuje się uczta dla miłośników niezwykłych wynalazków. Już jutro wieczorem, po raz siódmy, w około 350 miastach w Europie odbędzie się Noc Naukowców. W tym w Polsce, w takich miastach jak Olsztyn, Szczecin, Poznań, Gliwice, Niepołomice, Tarnów, Kraków i Nowy Sącz. Jej głównym celem jest nauka poprzez zabawę, a także zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania karierą naukową. Dlatego uczestnicy będą mogli sami wykonać różne doświadczenia, takie jak: stworzenie własnej komety czy własnej chmury. Poza tym będzie się można przyłączyć do interaktywnych pokazów naukowych, zobaczyć niedostępne na co dzień laboratoria badawcze i wypróbować trudny w obsłudze sprzęt.

"Każdy będzie miał szansę zostać na jedną noc naukowcem" - powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności
i młodzieży. "Oprócz tego, że wydarzenie ma charakter edukacyjny
i rozrywkowy, doroczna Noc Naukowców jest doskonałym sposobem rozbudzenia u dziewcząt i chłopców zainteresowania pracą naukowca jako ścieżką przyszłej kariery zawodowej. Młody człowiek, który dziś dowiaduje się, w jaki sposób stworzyć w klasie niewidzialny atrament, w przyszłości może zostać naukowcem, rozwiązującym najbardziej palące problemy społeczne i gospodarcze w Europie".

Noc Naukowców od 2005 roku organizowana jest przez Komisję Europejską. Wydarzenie to odbywa się zawsze w czwarty piątek września w 24 państwach, które są członkami Unii Europejskiej, ale nie tylko. Bośnia i Hercegowina, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Czarnogóra, Islandia, Izrael, Serbia, Wyspy Owcze i Turcja także przyłączają się do edukacyjnej imprezy. W tym roku wyjątkowo w Nocy Naukowców nie będą uczestniczyć Austria, Dania
i Luksemburg.

Jakie atrakcje czekają młodych naukowców w polskich miastach?


Będzie ich wiele:

Olsztyn
W Katedrze Biotechnologii Żywności w formie doświadczeń zaprezentowane zostaną barwne zagadnienia, związane z technologią i biotechnologią żywności. Z myślą o dzieciach w południe w Centrum Nauk Humanistycznych odbędzie się przedstawienie teatralne Kopciuszek. Dzięki Katedrze Mikrobiologii Środowiskowej przeniesiemy się w świat bakterii i grzybów. Będzie można nawet sprawdzić... ile ich jest na naszych dłoniach. Natomiast w Katedrze Zoologii dowiemy się czegoś o świecie dinozaurów.

Sprawdź inne miasta! -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

volance
  • volance
  • 01.10.2012 10:04

mhm, powiedzcie im jeszcze jaka jest ścieżka kariery (wskazany co najmniej średni poziom masochizmu;))) i ile taki naukowiec zarabia na etacie;))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.