Facebook Google+ Twitter

Noc (nie) kulturalna a może jednak kulturalna?

W dniu 26 czerwca w Częstochowie miała miejsce VII Noc Kulturalna. W jej ramach odbyły się koncerty, spektakle oraz imprezy towarzyszące. Niestety, organizacja imprezy była fatalna.

Dużym minusem VII Nocy Kulturalnej był sposób w jaki zaplanowano jej program. Nie chodzi o to, że był on ubogi czy nieciekawy. Wśród atrakcji, na które karnet kosztował 9,99 zł, były imprezy klubowe, spektakle teatralne, wystawy, projekcje filmowe. Ale... większość imprez zaczynała się o tej samej godzinie, koncerty nakładały się na siebie. W związku z tym był duży problem z wyborem, nie było możliwości uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach.

Wojtek Pilichowski band / Fot. Damian LeciakO kiepskiej organizacji świadczy również fakt, iż dziewięć (na 28) projektów nie dostało dofinansowania, które przydzielała Komisja wraz z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta. Jednym z lepszych projektów, który nie dostał dofinansowania, był Wojtek Pilichowski band. Zagrał on na scenie przy liceum Henryka Sienkiewicza. Szkoda, że został odrzucony przez Komisję. Niektóre lokale dołączyły się w ostatniej chwili do Nocy Kulturalnej i zorganizowały imprezy, na które wstęp był za darmo, nie obowiązywał karnet.
Niewypałem okazała się również relacja live prowadzona na lokalnym portalu we współpracy z lokalną gazetą. Choć dziennikarze starali się jak mogli. Jako usprawiedliwienie trzeba dodać, że była to pierwsza taka relacja. Gdy weźmiemy to pod uwagę możemy dojść do wniosku, że w sumie nie było aż tak źle.

Myślę, że najbardziej zadowoleni z akcji byli właściciele lokalów, którzy tej nocy dużo zarobili. Stoliki były pozajmowane, przede wszystkim przez młodzież. Koncerty musiały się odbywać przed budynkami bo w środku nie było wystarczająco dużo miejsca aby pomieścić tłumy częstochowian.

Chciałbym aby w przyszłym roku organizatorzy lepiej ułożyli program imprez, tak aby poszczególne wydarzenia nie nakładały się na siebie. Mam nadzieję, że Komisja rozpatrując wnioski o dofinansowanie lepiej im się przyjrzy. Może za rok wystąpi jakaś częstochowska gwiazda? Scenę można ustawić na placu Biegańskiego, albo wykorzystać amfiteatr na promenadzie Niemena.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Szanowny Panie,
sprawę nakładania się czasowego imprez pominę, jako że mój przedmówca już to skomentował.
Co do dofinansowania to faktycznie nie dostały go 3 spośród zgłoszonych wniosków. Wśród zgłoszeń nie było koncertu Pilichowskiego - dlatego pieniędzy na ten koncert nie było. Dofinansowanie dostał za to koncert zespołu Josh Lawrence & Damage Control, który to komisja uznała za bardzo ciekawą propozycję. Organizatorzy innych imprez (które nie otrzymały dofinansowań), wymienionych na stronie koordynatora projektu, po prostu się o nie nie ubiegali - wystarczy o to zapytać kogoś, kto w komisji zasiadał (a nazwiska można na www znaleźć).
Gwiazda występująca na Placu Biegańskiego albo na Promenadzie - to już inny projekt: Dni Częstochowy, które i w tym roku są planowane. Noc Kulturalna to zupełnie inna specyfika...
Kolejną rzeczą zasługującą na uwagę i komentarz jest relacja live - to świetne źródło informacji, szczególnie dla kogoś, kto z różnych względów musiał być w jednym miejscu, a chciał wiedzieć, co dzieje się w Częstochowie. Dodatkowo, wspomniany portal jest rzetelnym źródłem informacji, nie tylko kulturalnych, na wysokim poziomie dziennikarskim, językowym itd., czego nie można powiedzieć o Pana tekstach - proszę zwrócić choćby uwagę na Pana komentarz: trzy razy powtórzone słowa "nie było tak źle jak na pierwszy raz" w pięciu kolejnych zdaniach.
A ja wymagam rzetelności i sprawności językowej od każdego dziennikarza - nawet tego "obywatelskiego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj chyba się zdublował mój komentarz sorka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Damianie popraw błąd w tytule ''klulturalna?''

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest moja opinia subiektywna na temat imprez i nocy kulturalnej i masz prawo się z nią nie zgadzać . Czytałem na stronie ile imprez nie dostało dofinansowania i na pewno nie 3 imprezy a tyle ile w artykule. Posiłkowałem się stroną. Fakt nie byłem na innych, ale ta mi się nie podobała oprócz może dwóch góra trzech koncertów. Nie tylko jak dziennikarz, ale i zwykły obywatel uczestniczący w imprezach. Tak zgadzam się, że impreza o różnych zainteresowaniach, ale dlaczego np dwa koncerty jazzowe były w Cofee Art i w Teatrze S. Można było zmienić, ale nie było aż tak źle. Nie zarzuciłem, że było źle jak na pierwszy raz a mało relacji bo mało dziennikarzy. Fotek do tej pory nie widziałem. Co to za relacja ze spektaklu z Hedonistów jak był tylko wywiad. Fakt może was mało dziennikarzy, ale dało się to zrobić inaczej. Są przecież telefony i nie trzeba było latać do redakcji. Oczywiście nie było tak źle jak na pierwszy raz. Nie oskarżyłem portalu bo napisałem, że jak na pierwszy raz nie było aż tak źle. A czy ja napisałem, że trzeba sprowadzić gwiazdę dużego formatu. Odpowiadam, że nie. Są też lokalni artyści, którzy myślę, że z chęcią by zagrali na nocy kulturalnej a nie będę wymieniał zespołów bo myślę, że sami wiecie, że są. Uważam, że artykuł nie jest oskarżający tylko jest moją opinią bo dziennikarz obywatelski ma do tego prawo. Na podsumowanie to nie obraziłem nikogo tylko napisałem co mi się nie podobało a tytuł jest dający do myślenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego co ja pamiętam 7. Noc Kulturalna odbyła się 26 czerwca a 27 była impreza na Promenadzie pt. "Lato z Radiem" (no ale nie wiem, nie znam się zarobiony byłem relacją LIVE).

Czy szanowny dziennikarz piszący ten artykuł użył sformułowania "Noc (nie) Kulturalna" pod względem tego że po centrum miasta chodziła młodzież dość nieźle upojona produktami alkoholowymi i w dużej mierze łamiąca polskie prawo bo spożywała alkohol w miejscy publicznym? To w takim wypadku się zgodzę z takim określeniem. Rodzi się kolejne pytanie skąd niepełnoletni uczestnicy Nocy weszli w posiadanie alkoholu legalnie? Ciekawe?

Jak pamiętam poprzednie Noce Kulturalne miały podobny plan, że niektóre imprezy nakładały się na siebie. Wydaje mi się że nie ma innej możliwości zorganizowania tylu imprez w jedną krótką noc tak aby każdy mógł być na wszystkim. To nawet logistycznie nie było by możliwe bo który klub pomieści praktycznie całe miasto? Poza tym impreza jest zorganizowana dla ludzi o różnych zainteresowaniach kulturalnych jak i dla rodzin z dziećmi a nie dla hartów którzy chcą brzydko mówiąc „zaliczyć’ wszystkie imprezy.

To teraz odnośnie dofinansowania. Trochę pogrzebałem, pomęczyłem odpowiednie osoby i dowiedziałem się że na 48 wniosków odrzucone zostały 3 nie spełniające wymogów dofinansowania.

A tak prywatnie chciałbym się dowiedzieć co jest do zarzucenia „lokalnemu portalowi” oraz „lokalnej gazecie”? Co było takim wielkim niewypałem w relacji live? Być może to, że informacje pojawiały się z lekkim opóźnieniem? Może dlatego, że trzeba było dotrzeć z jakiejś imprezy do redakcji żeby zdać relację? Chciałbym usłyszeć jakieś konkretne zarzuty, najlepiej oczywiście poparte twardymi dowodami.

Z tego co wiem ideą Nocy Kulturalnej są imprezy, w miarę możliwości ścisłym centrum miasta, aby łatwiej było się poruszać między nimi grupowo czy też rodzinnie. Noc Kulturalna jak wynika z jej nazwy jest „KULTURALNA” to nie piknik rodzinny z przyjezdną gwiazdą, a możliwość zwiedzenia muzeum, czy posłuchania koncertu Chopina. Piknikowa impreza z przyjezdnymi gwiazdami dużego formatu była dnia następnego i tego lata będzie z pewnością jeszcze nie jedna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.