Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20999 miejsce

Noc Perseidów 2015. Zobacz spadające "gwiazdy" w nocy z 12 na 13 sierpnia

Tegoroczna noc Perseidów wypadnie z 12 na 13 sierpnia. Jak co roku wspólną obserwację organizuje warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Spadające "gwiazdy" możemy jednak oglądać również samodzielnie.

 / Fot. Autor: Ian Norman from Los Angeles, CA (Perseid and the Milky Way) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], Wikimedia CommonsPerseidy, czyli meteory zwane również łzami św. Wawrzyńca, widoczne są na niebie w nocy. Szczególnie zaś w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia. Największe jednak zagęszczenie "spadających gwiazd" przypada w tym roku na noc z 12 na 13 sierpnia - w drugiej połowie nocy lub nad ranem.

Perseidy nazywane są najczęściej spadającymi gwiazdami lub deszczem meteorów. Tak naprawdę jednak łzy św. Wawrzyńca to drobinki pyłu wyrzucane przez komety. Gdy Perseidy wpadają w ziemską atmosferę, ulegają spaleniu, pozostawiając na niebie piękny ślad - dlatego też zjawisko to jest tak efektowne.

Noc Perseidów 2015 najlepiej oglądać gdzieś poza miastem, na wsi, na przedmieściach - wówczas widok jest najpiękniejszy. Do oglądania deszczu meteorów nie będziemy potrzebować żadnej lunety, lornetki czy innych specjalnych przyrządów. Będą widoczne gołym okiem.

Podobnie jak w ubiegłych latach wspólną obserwację proponuje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Z tej okazji zgaśnie oświetlenie Stadionu Narodowego, naziemnej części stacji metra, wyjść z Wisłostrady, mostów: Świętokrzyskiego, Poniatowskiego i Śląsko-Dąbrowskiego.

Czytaj także: Unosząca się w powietrzu deska stanie się faktem? Lexus Hoverboard jest niesamowity


"Podobnie jak w ubiegłych latach imprezę poprowadzi dla Was Karol Wójcicki - nasz popularyzator astronomii. Dowiecie się wszystkiego o "spadających gwiazdach", jak i gdzie ich wypatrywać, no i najważniejsze - zobaczycie je na własne oczy!" - czytamy na facebookowej stronie wydarzenia.

(aip/wł.)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa wiadomość a jednak mi umknęła! Spadające z nieba Perseidy nad Polską? Przyjrzałem się także opowieści pani Basi Rohmer. Trzeba sprawddzzić prognoże pogody tj czy nebo bdzie bezchmurne z 12/13 sierpnia sierpnia. Jak je zobaczę to nazwę je "łzami Hurrem" pewnej sułtanki ze znanego Wam serialu której odtwórczyni ma 12 sierpnia urodziny. A może nazwe je na potrzeby oczywiście mojego pisania 'Lzami Meryem" czyli "Marii"w końcu połowa sierpnia to uroczystości maryjne. Może nawet dlatego aktorka dostała takie imię bo wesoło mrugała oczętami w połowie sierpnia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie w Kazimierzu też będzie widać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obserwujcie warto i spęłnią się życzenia i marzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pocałunki jak perseidy
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciągle mnie blokujecie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.