Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10206 miejsce

Noc Perseidów. Wspaniałe widowisko na niebie już dziś w nocy

Najbardziej spektakularny deszcz meteorów w roku rozświetli niebo już dziś. Będzie on lepiej widoczny niż w ostatnich latach, ponieważ księżyc nie będzie swoim światłem zakłócał tego widowiska. Niektórzy jednak zamiast "spadających gwiazd" zobaczą chmury.

https://www.flickr.com/photos/60314725@N00/7848977806/ / Fot. Tucker HammerstromPerseidy, bo tak nazywają się spadające meteory, pojawiają się na naszym niebie co roku w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia. „Spadające gwiazdy” to okruchy skalne z kosmosu. Po wejściu w atmosferę spalają się, tworząc niezwykłe widowisko. Noc Perseidów zawdzięczamy komecie Swifta-Tuttle'a, której drobinki będziemy mogli zaobserwować w tym tygodniu na niebie.

Chociaż Perseidy będzie można oglądać na niebie przez cały tydzień, to największe zagęszczenie przypada w tym roku na noc z 12 na 13 sierpnia. Może być ich nawet ponad 100 na godzinę. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że księżyc będzie tej nocy prawie w nowiu, dzięki czemu jego światło nie będzie przeszkadzać w oglądaniu meteorów.

Jak oglądać?

Do oglądania meteorów nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Będą one widoczne gołym okiem. „Spadające gwiazdy” najlepiej jest obserwować z terenów podmiejskich. W ciemności widać ich zdecydowanie więcej i są bardziej wyraźne. Mieszkańcy nawet największych aglomeracji nie muszą jednak rezygnować z tego widowiska, jednak światło meteorów może być w tym przypadku stłumione przez światło miasta.

Żeby znaleźć odpowiednie miejsce do obserwacji Perseidów, warto spojrzeć na mapę zanieczyszczenia świetlnego. Im miejsce będzie ciemniejsze, tym lepszy efekt zrobią na nas „spadające gwiazdy”.

Czytaj także: Planety i układy pozasłoneczne czekają na nazwy. Zagłosuj w plebiscycie Międzynarodowej Unii Astronomicznej


Nie wszyscy będą mieli możliwość oglądania deszczu meteorów. Synoptycy zapowiadają, że na północy kraju może w nocy spaść deszcz. Warto zatem z obserwacją nieba się pospieszyć, bo im później, tym większe prawdopodobieństwo zachmurzenia nawet w głębi kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie moglem wieczorem obserwować, w miejscu gdzie mieszkam zawisłu do poźnej nocy chmury

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze czekam z utęsknieniem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.