Facebook Google+ Twitter

Noc spadających gwiazd. Drakonidy na polskim niebie

W sobotę 8 października, w godzinach 22-23, będziemy mogli obserwować Drakonidy. Meteoroidy będą widoczne na niebie gołym okiem. Miejmy nadzieję, że pogoda nie zepsuje tego widowiska.

 / Fot. Mila Zinkova/CC BY-SA 3.0Co roku, 8 października, Ziemia "przecina drogę" komecie Giacobini-Zinner, ale tylko co ok. 40 lat, obserwujemy wyjątkowe natężenie "spadających gwiazd". Tak było np. w 1933 roku, kiedy to obserwowano ok. 10 tys. meteorytów na godzinę.

W tym roku, nie oczekujemy takiego spektakularnego "bombardowania" Ziemi. Jak ogłasza na swoich stronach internetowych francuski Instytut IMCEE (Instytut Mechaniki Nieba i Obliczeń Efemeryd), możemy spodziewać się ok. 600 meteoroid na godzinę. Nasze obserwacje może zakłócić Księżyc, ale nie będziemy potrzebowali teleskopów aby zaobserwować to ciekawe zjawisko.

Zakłada się, że aktywność Drakonidów będzie wzmożona dwukrotnie. Najpierw o godz. 18.30, jednak ze względu na obecność Słońca, nie będziemy mogli obserwować meteoroid. Bez większych przeszkód będziemy mogli obserwować zjawisko o godz. 22.30.

Te "spadające gwiazdy," nazywamy Drakonidami, ze względu na nazwę gwiazdozbioru Smoka, gdzie znajduje się radiant komety Giacobini-Zinner. Gwiazdozbiór Smoka, nazywany po łacinie "Draco", "nadał" nazwę Drakonidom deszczowi meteoroid. W astronomii, roje meteorów dostają nazwy po gwiazdozbiorach, w których znajdują się radianty komet.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.