Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11022 miejsce

"Noc Styczniowa 1863 - 2013"

Zbliża się 150. rocznica Powstania Styczniowego. Organizacja Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zachęca do oddania czci jej uczestnikom poprzez zaciągnięcie się w szeregi oddziałów powstańczych i spędzenie nocy w lesie!

9 oddziałów powstańczych liczących na dzień 11 stycznia 2013 roku łącznie 180 ochotników to efekt prowadzonej przez Organizację Harcerzy ZHR rekrutacji. Jej zakończenie przewidywane jest na wtorek 15 stycznia 2013 roku – oddziały wyruszą na powstańcze szlaki w piątek 18 stycznia 2013 roku.

Program, który przygotowują instruktorzy harcerscy z całej Polski to propozycja dla osób powyżej 16 roku życia. Jego celem jest przybliżenie jego uczestnikom genezy, przebiegu oraz skutków Powstania Styczniowego, zwrócenie uwagi na to, że niezależnie od oceny, jaką współcześnie wiele osób
próbuje „wystawić” Powstaniu – warto i należy oddać cześć ludziom, którzy brali w nim udział i robili to z myślą o przywróceniu Rzeczpospolitej wolności. Oczywiście, w programie przewidywane są rozmowy i dyskusje o tym, czy powstanie było potrzebne i jaką odegrało rolę w historii naszego kraju.

Jak będzie przebiegała „Noc Styczniowa”?

Równolegle w kilku województwach Polski oddziały powstańcze złożone z chłopców i mężczyzn wyruszą na noc do lasu, aby przeżywając przygodę w warunkach zimowych, spożywając posiłki zbliżone do tych, którymi żywili się powstańcy a także uczestnicząc w programie zakładającym rozmaite wydarzenia i zadania poznać losy Powstania Styczniowego. Na uczestników czekają różne atrakcje - jedni będą uczyli się strzelania z broni czarno prochowej, inni poznają podstawy walki bronią białą, powożenia wozem konnym, jazdy konnej, poznają musztrę i historie związane z Powstaniem Styczniowym czy też odwiedzą kowala i wspólnie wykują kosy - najpopularniejszą broń jaką dysponowali styczniowi powstańcy.

Przy ognisku rozpalonym w porze nocnej odbędą się dyskusje i rozmowy o celu i przebiegu samego Powstania. Uczestnicy poznają i zaśpiewają pieśni oraz wiersze inspirowane tym ważnym dla historii Polski wydarzeniem. W ramach programu przewidziane są także msze święte w intencji poległych oraz odwiedzenie powstańczych mogił.

Każdy uczestnik złoży Powstańczą Przysięgę - taką samą, jaką składali przystępujący do Powstania, otrzyma również kotylion i specjalnie w tym celu przygotowaną odznakę, która będzie dla niego pamiątką udziału w programie. Dla każdego uczestnika szykujemy również broszurę w której znajdą się informacje, ciekawostki, ważne teksty powstańcze, piosenki oraz wiersze o Powstaniu Styczniowym.

„Noc Styczniowa” to nie wszystko!

„Noc Styczniowa” to konkretna propozycja dla członków Organizacji Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej związana z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Nie będzie to jednak jedyne wydarzenie. Harcerze będą organizowali rozmaite zbiórki, wycieczki, biwaki i rajdy mające na celu w ciekawy dla młodych ludzi sposób upowszechnić wiedzę o Powstaniu Styczniowym. Dla wszystkich harcerzy, którzy w aktywny sposób wezmą udział w wydarzeniach popularyzujących
Powstanie Styczniowe, na wniosek dowódcy danego wydarzenia została przygotowana specjalna harcerska sprawność „Noc Styczniowa 1863”.

Harcerze przygotowują okolicznościową wystawę, która rozpocznie swoją wędrówkę po kraju w dn. 18 stycznia w Ropczycach, w tamtejszym Centrum Kultury. Następnie wystawa odwiedzi Rzeszów, Przeworsk, Kraków, Nowy Targ a na początku marca pojawi się na ogólnopolskim Złazie Instruktorów Organizacji Harcerzy ZHR organizowanym w Łodzi.

Więcej na temat "Nocy Styczniowej" przeczytać można na stronie "Gazety Powstańczej", którą odnajdziecie pod adresem: www.gp.zhr.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.