Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32495 miejsce

Noc Świętojańska, czyli pieśni miłosne i herbata z afrodyzjakiem

Działo się to w krakowskim Ogrodzie Botanicznym, w niedzielne popołudnie (28 czerwca). Dawne, bo z XV, XVI i XVII wieku, pieśni o miłości i przeróżne (chińskie jak i marokańskie) herbaty, a wszystko pod palmami – oto migawka ze spotkania.

Bartłomiej Chodyń serwujący chińskie herbaty rozkwitające / Fot. Ela WiejaczkaNajpierw na scenę wszedł Zespół Muzyki Dawnej „Canticum Novum”. Ich długie szaty w kolorze brązu, purpury, zgaszonej żółci, zieleni i granatu były obszyte żółtą, prawie złotą tasiemką. Niemalże każda kobieca głowa była przyozdobiona: a to opaską, a to złotą siatką, to znów naszyjnikiem. Dyrygentka, Elżbieta Maria Ptak, wystąpiła w czerni. To jej pomysł, żeby coroczne spotkanie świętojańskie połączyć z degustacją herbaty szlachetnej. Rozpieszczaniem podniebienia zajął się Bartłomiej Chodyń, prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Yerba Mate w Krakowie.

Przybyłych wita Elżbieta Nowotarska, kierownik Ogrodu Botanicznego, zaraz potem trzynastoosobowy chór zaczyna pierwszą pieśń. Słychać wyraźnie nie tylko sopran, alt czy tenor, ale i każdy poszczególny głos, a wszystkie czyste i ze sobą nawzajem idealnie zgrane, mimo że śpiewają a capella, czyli bez instrumentów. No i ta dykcja, dzięki której nawet w szybko śpiewanych tekstach nie ginie żadne słowo!

Zespół Muzyki Dawnej „Canticum Novum” / Fot. Ela WiejaczkaPo kilku pieśniach na środek wychodzi Bartłomiej i pyta: Skąd wzięła się nazwa „Noc Świętojańska” albo „Noc Kupały”? Jedna z uczestniczek spotkania wie i za tę wiedzę zostaje nagrodzona herbatą rozkwitającą.

Noc Świętojańska (zwana inaczej Nocą Kupalną, Kupalnocką czy Sobótką) to słowiańskie święto obchodzone w najkrótszą noc roku, a więc związane z letnim przesileniem słonecznym. Początkowo bawiono się przy obrzędach ognia nie w wigilię św. Jana, lecz w sobotę poprzedzającą Zielone Świątki. Od czasów chrześcijańskich wieczór sobótkowy został nazwany Świętojańskim i obchodzony jest właśnie w wigilię św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca.

Chór w palmiarni / Fot. Ela WiejaczkaTo święto pogańskie, którego Kościół katolicki nie mógł wykorzenić, więc przyswoił. Nocy tej nadano patronat Jana Chrzciciela, którego też, od rytualnej formy chrztu, jaką stosował (kąpieli) zaczęto zwać Kupałą.

– Sobótka to noc żywiołów – mówi Bartłomiej – głównie oczyszczającej wody i ognia, ale też słońca i księżyca, urodzaju, płodności i miłości. To taka noc, w którą, wedle legendy, młodzieńcy skaczą nad ogniskiem, a dziewczęta puszczają na wodę wianki z zapalonymi świecami. Wierzono, że w tym dniu zstępują na ziemię duchy zmarłych i wzmagają ich gotowość do kochania.

Od opowieści o Nocy Świętojańskiej Bartłomiej przechodzi do legendy o herbacie. Znów pada pytanie konkursowe: Czym jest herbata i skąd bierze swoją nazwę? Widać, że na spotkanie przybyli zainteresowani: paczuszka z suszem wędruje do kolejnej zwyciężczyni, a Bartłomiej już opowiada dalej. – Teraz zaparzymy razem „Kulkę Szczęścia” i „Romeo i Julię” – dwie chińskie herbaty rozkwitające, które wrzucimy razem. Nie zaparza się ich wrzątkiem, zalejemy je wodą dopiero 5 min. po jej zagotowaniu.

Oczekując na herbatę słuchamy fragmentu poezji Kahila Gibrana z utworu „Prorok” – I cz. tekstu o miłości – i kilku pieśni chóru. „Canticum Novum” śpiewa dziś po polsku, włosku, niemiecku i francusku. Śpiewa o miłości. I choć wielu autorów tekstów nie znamy, i tak wiodą nas one kilka wieków wstecz, gdy być może śpiewano je królowi na Wawelu.

W tym czasie Bartłomiej zalewa gorącą wodą dwie „kulki”, które po chwili rozwijają liście przybierając wygląd zielonych jeżowców z delikatnymi kolcami tu i ówdzie odsłaniającymi kolorowe wnętrze: żółte kwiaty chryzantemy i purpurowe amarantusa. Przejrzysty dzbanek umożliwia nam śledzenie otwierania się herbat. Wyglądają naprawdę pięknie. – Dla ozdoby można je jeszcze przez tydzień po zaparzeniu trzymać w dzbanku – jakby czytając moje myśli mówi Bartłomiej. – Trzeba tylko pamiętać, żeby co dwa dni zmieniać wodę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.