Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4004 miejsce

Noc świętojańska nad Wisłą w Warszawie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2017-06-13 21:11

W Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie powstanie świętojańskie miasteczko, w którym każdy będzie mógł kreatywnie i relaksująco spędzić dzień, a wieczorem… obejrzeć spektakularny koncert gwiazd i pokaz sztucznych ogni.

 / Fot. fot. Adam OleksiakObrzędy nocy świętojańskiej, aleja wróżb, jarmark rzemiosł historycznych, wycieczki łodziami po Wiśle, uczta świętojańska oraz wiele innych atrakcji czeka odwiedzających tegoroczny Piknik Świętojański.

Organizatorzy 24 czerwca od godz. 14.00 zapraszają na florystyczne warsztaty, gdzie będzie można poznać metody plecenia i przybierania wianków z żywych kwiatów, bibuły i innych ozdób. Podczas całodziennej animowanej zabawy wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w pracy nad upleceniem największego Warszawskiego Wianka Świętojańskiego. Około godz. 18.30 w stronę Wisły wyruszy paradny korowód z Warszawskim Wiankiem Świętojańskim z udziałem wszystkich uczestników pikniku, a około 19:30 wianek odpłynie w dół rzeki w kierunku Mostu Gdańskiego.

– Naszym zadaniem jest namówienie warszawiaków na spotkanie ze świętojańską tradycją i historią. W centrum współczesnego miasta tworzymy miejsce, które przypomina mieszkańcom Warszawy o zapomnianych zawodach, nadwiślańskiej kuchni oraz muzycznych korzeniach
– mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Podczas pikniku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, którzy odwiedzając Jarmark Historycznych Rzemiosł, będą mogli poznać starodawne, często nieuprawiane już zawody i wziąć udział w animowanych zabawach. W alei targowej, na 17 stanowiskach rzemieślniczych, w namiotach z drewna i lnu spotkamy powroźnika, garncarza, zielarza, tkacza, szewca, wikliniarza, kaletnika, rogownika, cieślę i kowala. Będzie można zobaczyć jak w dawnych czasach ręcznie mieliło się mąkę, z której następnie zagniatano ciasto na chleb i podpłomyki – tak też będzie na tegorocznym pikniku. Do chrupiącego pieczywa własnoręcznie będzie można ubić masło w maselnicy.

Nie zabraknie magii i ludowych wierzeń. Zielarz opowie o symbolice i wykorzystaniu ziół, a wróżki i ludowa bajarka przeniesie świat prastarych baśni. Atmosferę starosłowiańskiej osady stworzy wiejskie obejście z malowniczym, drewnianym płotem, starymi glinianymi garnkami, cepami, sierpami i kołyskami. Rozbawią jarmarczni kuglarze, a do minionych czasów przeniosą tradycyjne obrzędy sobótkowe, takie jak szukanie kwiatu paproci czy skoki przez ogień. Wszystko to przy akompaniamencie kapeli ludowej grającej na dawnych instrumentach.

Podczas pikniku odbędzie się również widowisko teatralno-obrzędowe pt. „Na świętego Jana”. Dowiemy się z niego, jak wyglądały na wsiach powiśla puławskiego przygotowania i obchody nocy świętojańskiej z autentycznymi zwyczajami i pieśniami z początku XX w. W innej części Pikniku Świętojańskiego przeniesiemy się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i poznamy warszawski folklor na prawdziwym karcelaku, gdzie można znaleźć prawdziwe mydło i powidło. Przy akompaniamencie akordeonu lokalny artysta namaluje monidło, pucybut wyczyści buty, będzie można zagrać w trzy karty, potargować się z przekupką, a może nawet wpaść na królową przedmieścia – Czarną Mańkę. Na placu zabaw dzieci poznają gry naszych dziadków i pradziadków, którzy nie znali konsol i internetu – „Zośkę”, gumę, klasy i wiele innych dawnych zabaw miejskich i wiejskich.

W miasteczku rowerowym cykliści na bicyklach wykonają specjalne triki. Odbędzie się też slalom na małych retro-rowerach dziecięcych, bicyklu, trycyklu oraz dziecięcych drezynkach. Po południu można będzie uskuteczniać tańce podczas fajfów na dechach i słuchać zespołu Marii Pomianowskiej. / Fot. materiały organizatora

Z okazji obchodów Roku Wisły podczas Wianków odbędzie się cały szereg wodnych atrakcji. Z przystani przy Bulwarze Karskiego już od godziny 14:00 będzie można wyruszyć w rejsy tradycyjnymi łodziami po Wiśle, w krótkie prezentacyjno-edukacyjne rejsy kajakami z instruktorem. Odbędzie się też otwarcie i zwiedzanie e-barki – pływającego centrum promocji i informacji o Wiśle. Zostanie na niej pokazana prezentacja multimedialna „Skarby Wisły” o wydobytych z rzeki artefaktach, „Ptaki” – pokaz ptaków z nabrzeży Wisły oraz „Statki Wisły” – filmowa historia żeglugi na Wiśle. W trakcie cumowania Barki przy bulwarach będzie można posłuchać dwóch zespołów kameralnych, które wystąpią na jej dachu.

O 15:00 rozpoczną się rejsy dużą łodzią pasażerską „Inna Bajka” i łodzią „Aquatica”. Będzie można podziwiać pokaz jazdy na nartach wodnych po Wiśle, kibicować wioślarzom w wyścigu na tradycyjnych łodziach typu hamburka oraz wyścigu na stand-up paddles (deski z wiosłem). Będzie też pokaz jazdy na desce za motorówką (wakeboarding), pływanie synchroniczne i prezentacje różnych rodzajów kajakarstwa.

Po dniu pełnym ekscytujących wrażeń posłuchamy występów gwiazd. Kto zagości na scenie? Tego dowiesz się klikając w ten link.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zapraszam do stolicy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz czekamy na materiał z samej nocy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko pozazdrościć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.