Facebook Google+ Twitter

Noc w muzeum - już w najbliższy weekend!

Nie wiesz co zrobić wieczorem z wolnym czasem? Cierpisz na bezsenność? Nudzi cię spędzanie każdej soboty w klubach? Spróbuj czegoś innego - spędź noc w muzeum!

Plakat reklamujący Francuską Noc Muzeów 2008 / Fot. plakatJak co roku 18 maja Europa będzie obchodzić Europejski Dzień Muzeów. W najbliższą tej dacie sobotę - w tym roku będzie to 17 maja, po raz kolejny odbywać się będzie Europejska Noc Muzeów. Muzea i galerie sztuki będą wtedy otwarte w godzinach nocnych. Większość placówek przygotowuje na tę okazję specjalne ekspozycje, często takie, których nie można oglądać na co dzień. Dodatkowe atrakcje to różne spotkania z artystami odkrywającymi tajniki swojej pracy, warsztaty, na których każdy może spróbować swoich sił jako twórca sztuki, prelekcje, koncerty, happeningi itp. Wstęp na wystawy i imprezy przeważnie jest w tym czasie bezpłatny. Kolejki do niektórych muzeów są w tę noc bardzo długie, warto więc pojawić się na miejscu nieco wcześniej.

Lange Nacht der Museen, la Nuit des Musées, Noc Muzeów...


Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 1997 roku w Berlinie. Impreza okazała się wielkim sukcesem i bardzo szybko pomysł podchwyciły inne europejskie kraje. W ubiegłym roku w obchodach wzięło udział aż 123 tysiące instytucji ze 145 krajów. Polska dołączyła do entuzjastów nocnego zwiedzania muzeów w 2004 roku za sprawą Krakowa. W tym roku do tej ogromnej akcji kulturalnej włączyło się dwadzieścia polskich miast. W każdym z nich czeka na wszystkich zainteresowanych wiele atrakcji. Muzea chcą w ten sposób zachęcić do obcowania ze sztuką, pokazać, że wcale nie są nudne i przeznaczone tylko dla wycieczek szkolnych oraz "wybranych" miłośników sztuki. W muzeum również można ciekawie spędzić czas, dobrze się bawić, a przy tym dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Noc atrakcji we Wrocławiu - w telegraficznym skrócie


Muzeum Narodowe we Wrocławiu / Fot. Marta SzloserWrocławskie muzea przygotowały dla zwiedzających mnóstwo atrakcji. Muzeum Narodowe otworzy swój skarbiec oraz pokaże arcydzieła złotnictwa zgromadzone w tej placówce. Odbędą się również wykłady na temat wiejskich strachów, złotnictwa, tajemnic ukrytych w obrazach i rzeźbach oraz muzeów przyszłości. Dodatkowe atrakcje to pokaz technik konserwacji wyrobów złotniczych oraz czerpania papieru, który przygotowało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

W Muzeum Architektury zobaczymy wystawę "Magazyn" pokazującą zbiory, które na co dzień są niedostępne dla publiczności. Eksponaty reprezentują różne gałęzie sztuki powstałe w różnych okresach, ale wszystkie łączy związek z architekturą. Organizatorzy zapewniają, że są to prawdziwe hity, które nie każdy może zobaczyć! Kolejnym punktem programu będzie spotkanie ze Zbigniewem Maćkowem i architektami z jego pracowni. Późnym wieczorem rozpocznie się widowisko muzyczno-architektoniczne, czyli połączenie współczesnej muzyki elektronicznej i wideoartu (grupa Synta[XE]rror i Haven). Dodatkowo zaprezentowane zostaną autorskie filmy z archiwum "Art & Industrial Galery".

Muzeum Etnograficzne zaprasza na warsztaty tkactwa deseczkowego oraz ceramiczne, które poprowadzi Franciszek Błotny z Parowej koło Bolesławca. O północy odbędzie się wykład Pauliny Sucheckiej "Co na wsi straszyło?".

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej - oddział Muzeum Miejskiego (Stary Ratusz) / Fot. Marta SzloserMuzeum Sztuki Mieszczańskiej (Stary Ratusz) pokaże wystawę porcelany europejskiej z prywatnej kolekcji. Jej właściciel spotka się z przybyłymi, opowie o swojej pasji i odpowie na pytania. Odbędą się również warsztaty ceramiczne, podczas których Anna Malicka odsłoni tajniki swojej pracy. Swoje stoisko otworzy Fabryka Porcelany z Wałbrzycha. Na koniec dla gości zagra Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją Ernsta Kovacica.

Muzeum Archeologiczne zaprasza na spotkanie z ceramiką starożytną i średniowieczną. Zwiedzanie stałej wystawy archeologicznej będzie połączone z opowieściami o pierwszych technikach wypalania i formowania przedmiotów użytkowych. Natomiast na dziedzińcu Arsenału poznamy nowoczesne sposoby tłoczenia naczyń. Przy kole garncarskim będą pracować studenci Katedry Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykonane przez nich prace będzie można nabyć podczas wieczornej aukcji ceramiki.

Drogocenne złoto i krucha ceramika


Wrocławska Noc Muzeów odbędzie się więc w tym roku pod znakiem cennego złota i kruchej porcelany. Lśniące złoto przyprawi o szybsze bicie serca, delikatna porcelana być może skłoni do egzystencjalnych rozmyślań, a udział w licznych warsztatach pozwoli każdemu poczuć się choć przez chwilę artystą. Życzę dużo przyjemności z obcowania z dobrami kultury tej nocy! Uważajcie tylko, żeby ktoś nie zamknął was na całą noc w muzeum...

Więcej informacji o Nocy Muzeów we Wrocławiu oraz plan imprez na stronach muzeów:


Muzeum Narodowe
Muzeum Architektury
Muzeum Etnograficzne
Muzeum Miejskiego: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz Muzeum Archeologiczne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wystawa " Horyzont zdarzeń" - Warszawski festiwal fotografii artystycznej noc muzeów 2009 - zobacz w jakim kierunku idzie polska fotografia. Sprawdź to: http://www.youtube.com/watch?v=k84elz6eMnU

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, w weekend chyba będę musiała wyjechać :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marta, idziesz? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sewerynie, przecież muzea to nie tylko wystawy! A nocą świat wygląda zupełnie inaczej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby muzea na co dzień przygotowywały takie bajery, to może częściej bym chodził :) Niestety raczej się nie wybiorę na poznańską Noc Muzeów, bo nie jestem fanem wystaw, a po drugie czasu brak.

Ale i tak (+) za niezły research.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.