Facebook Google+ Twitter

Noc w Muzeum Kraszewskiego w duchu powstania styczniowego

Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego przy Wronieckiej 14 w Poznaniu zaprasza 18 maja na podróż w przeszłość. Ciekawy program wpisuje się w 150. rocznicę powstania styczniowego.

Zespół bardów Powstania Styczniowego / Fot. plakat Kolejna edycja Nocy Muzeów w Pracowni - Muzeum J. I. Kraszewskiego w Poznaniu przywołuje klimat zdarzenia, które odcisnęło silne piętno w twórczości pisarza. 150. Rocznica powstania styczniowego jest okazją, by przypomnieć charakter i znaczenie historycznego zrywu niepodległościowego.

Józef Ignacy Kraszewski w swych utworach opisywał manifestacje patriotyczne i samo powstanie. W 1863 roku wydał Program Muzeum Kraszewskiego w Poznaniu / Fot. plakat w Poznaniu powieść "Dziecię Starego Miasta", która rozpoczyna jego cykl powstańczy podpisany pseudonimem Bolesławita. Pisarz osobiście angażował się w pomoc powstańcom – pośredniczył w transporcie broni, udzielał pomocy uchodźcom po klęsce powstania.

W programie zostały zapowiedziane interesujące wydarzenia artystyczno-naukowe. O godzinie 18 nastąpi wernisaż wystawy Grażyny Kielińskiej Style cierpienia – style łaski, która będzie można jeszcze obejrzeć do końca sierpnia.

Zapowiedziane są również dwie prelekcje: prof. UAM dr hab. Wiesława Ratajczaka: "Kraszewski w epicentrum historii. Rewolucja moralna i powstanie" oraz prof. dr hab. Jacka Wiesiołowskiego "Powstanie styczniowe po wielkopolsku".

Program Nocy Muzeów w Muzeum Kraszewskiego / Fot. plakat Zwieńczeniem Nocy Muzeów w Pracowni przy Woronieckiej 14 będzie koncert Jacka Kowalskiego z zespołem Idźmy! Śladem Wyprawy trzemeszeńskiej AD 1863 ze wspólnym śpiewem powstańczym. Wystąpią bardowie powstania styczniowego: Jacek Kowalski (śpiew, prowadzenie, gitara romantyczna), Henryk Kasperczak (opracowanie muzyczne, gitara romantyczna), Anna Śliwa (skrzypce).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Czy z wieży ratuszowej na rynku w Krakowie nadal spływa flaga narodowa upamiętniająca rocznicę powstania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się, inicjatywa bardzo cenna. Miałam możność w styczniu obejrzeć kilka wystaw krakowskich poświęconych powstaniu styczniowemu - w Sukiennicach, w Gmachu Głównym Muzeum. Zachowałam głęboko w pamięci. A propos powstania styczniowego... czytam właśnie w tych dniach prace maturalne m. in. o powstaniu styczniowym. Temat wskazujący analizę porównawczą "Mazowsza" Baczyńskiego i fragmentu noweli "Gloria victis" Orzeszkowej był bardzo rzadko podejmowany. Śladowe ilości... Ale.. w temacie o "Przedwiośniu" też przewija się wątek powstańczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powstanie styczniowe....stan wojenny na terenie zaboru rosyjskiego, 1200 bitew i potyczek oraz tragiczny efekt tego zrywu niepodległościowego : kilkadziesiąt tysięcy zabitych w walce, dziesiątki tysięcy skazanych na katorgę i zsyłki na Sybir. Taka "noc muzeów" przypomina o naszych korzeniach, polskości i patriotyźmie - nieco trudnym dla niektórych słowie w obecnych czasach. Cenna inicjatywa i ciekawy reportaż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie i ja bym się przeobraziła w nocnego Marka na okoliczność propozycji poznańskiej. Tymczasem jednak wędruję tam oczami duszy, a tkwię w środku elbląskiej burzy z piorunami. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada się wyjątkowa noc, bardzo bogaty i ciekawy program, zakończony koncertem. Dobrze, że noce w muzeach przygotowywane są na tak wysokim poziomie.Towarzyszy temu ten specjalny "klimat":) Osobiście bardzo je lubię i zazwyczaj przeistaczam się w nocnego "Marka":) Dziękuję za ciekawe wieści !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.