Facebook Google+ Twitter

Noc w Wieży Wodnej na Frynie

Kiedy w ramach Nocy z Muzeum otwierano dla zwiedzających Wieże Wodną w Nowym Bytomiu spadł rzęsisty deszcz. Woda przyciągnęła wodę, dając sposobności do rozmaitych refleksji o roli wody w życiu wielkiego miasta.

Wieża wodna, inaczej wieża ciśnień, zwana popularnie Wasserturmem, stoi w Nowym Bytomiu, wcześniej Friedenshütte, od 1907 roku. To wyjątkowa budowla, mierząca 27 metrów wysokości i 13 metrów średnicy. Na trzecim piętrze chowa w sobie nitowany stalowy zbiornik o pojemności 600 m3 wody, zaopatrującej domy i zakłady centralnej dzielnicy obecnej Rudy Śląskiej.

Stanęła na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się basem wody o głębokości 6 metrów mieszczący jednak „zaledwie” 100 metrów przestrzennych wody.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu podobne obiekty wznoszono w wielu miastach Górnego Śląska. Zachowało się ich niewiele. Są to bowiem urządzenia wyjątkowe, pożyteczne, ładne i oryginalne. W Rudzie Śląskiej też było ich kilka, dwie w Kochłowicach, po jednej w Chebziu, w Rudzie Południowej, w Wirku przy szybie Hillebrandt i w Nowym Bytomiu. W dobrym stanie są zaledwie trzy. Wieża przy starym dworcu kochłowickim popadła w taką ruinę, że chyba nie ocaleje. Ogromna szkoda, gdyż jest wyjątkowego uroku.
 / Fot. Adam K. Podgórski
W sobotnią noc rudzką Wieże Wodną udostępniono do publicznego zwiedzania po raz drugi w historii. Odwiedziło ją ponad 800 osób. Przychodzili całymi rodzinami, także wiele osób starszych, korze przez dziesięciolecia żyły niejako w cieniu wieży, ale dotąd nie widziały jej wnętrza.

Sześcioletni Paweł wybrał się na zwiedzanie wieży z tatą Andrzejem. Wieże interesują ich mocno od pewnego czasu. Kiedyś w ciągu jednego dnia „zaliczyli” podczas wycieczki 16 wież śląskich. Ale oglądali je tylko z zewnętrza. Dziś mnoga oglądać urządzenia, zbiorniki i wystawy.

Organizacją zwiedzania zajmowały się Izabela Makles i Barbara Szczygielska, pracownice rudzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, będącego właścicielem obiektu. W środku zademonstrowano 3 wystawy, obrazujące historie wodociągów w mieście, projekt artystyczny „Za fasadą folkloru” oraz plon konkursu fotograficznego dla mieszkańców pt. „Woda w Rudzie Śląskiej”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

K'woli uzupełnienia: wieża ta jest udostępniana od czasu do czasu, nie po raz drugi. Są tam urządzane wystawy, z okazji świąt wodociągów i innych robi się wycieczki. po obiekcie.
Poza tym wieża już jest nieczynna, zbiornik wodny pusty. Na dole tylko są pompy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.