Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8934 miejsce

Noc w Wieży Wodnej na Frynie

Kiedy w ramach Nocy z Muzeum otwierano dla zwiedzających Wieże Wodną w Nowym Bytomiu spadł rzęsisty deszcz. Woda przyciągnęła wodę, dając sposobności do rozmaitych refleksji o roli wody w życiu wielkiego miasta.

Wieża wodna, inaczej wieża ciśnień, zwana popularnie Wasserturmem, stoi w Nowym Bytomiu, wcześniej Friedenshütte, od 1907 roku. To wyjątkowa budowla, mierząca 27 metrów wysokości i 13 metrów średnicy. Na trzecim piętrze chowa w sobie nitowany stalowy zbiornik o pojemności 600 m3 wody, zaopatrującej domy i zakłady centralnej dzielnicy obecnej Rudy Śląskiej.

Stanęła na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się basem wody o głębokości 6 metrów mieszczący jednak „zaledwie” 100 metrów przestrzennych wody.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu podobne obiekty wznoszono w wielu miastach Górnego Śląska. Zachowało się ich niewiele. Są to bowiem urządzenia wyjątkowe, pożyteczne, ładne i oryginalne. W Rudzie Śląskiej też było ich kilka, dwie w Kochłowicach, po jednej w Chebziu, w Rudzie Południowej, w Wirku przy szybie Hillebrandt i w Nowym Bytomiu. W dobrym stanie są zaledwie trzy. Wieża przy starym dworcu kochłowickim popadła w taką ruinę, że chyba nie ocaleje. Ogromna szkoda, gdyż jest wyjątkowego uroku.
 / Fot. Adam K. Podgórski
W sobotnią noc rudzką Wieże Wodną udostępniono do publicznego zwiedzania po raz drugi w historii. Odwiedziło ją ponad 800 osób. Przychodzili całymi rodzinami, także wiele osób starszych, korze przez dziesięciolecia żyły niejako w cieniu wieży, ale dotąd nie widziały jej wnętrza.

Sześcioletni Paweł wybrał się na zwiedzanie wieży z tatą Andrzejem. Wieże interesują ich mocno od pewnego czasu. Kiedyś w ciągu jednego dnia „zaliczyli” podczas wycieczki 16 wież śląskich. Ale oglądali je tylko z zewnętrza. Dziś mnoga oglądać urządzenia, zbiorniki i wystawy.

Organizacją zwiedzania zajmowały się Izabela Makles i Barbara Szczygielska, pracownice rudzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, będącego właścicielem obiektu. W środku zademonstrowano 3 wystawy, obrazujące historie wodociągów w mieście, projekt artystyczny „Za fasadą folkloru” oraz plon konkursu fotograficznego dla mieszkańców pt. „Woda w Rudzie Śląskiej”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

K'woli uzupełnienia: wieża ta jest udostępniana od czasu do czasu, nie po raz drugi. Są tam urządzane wystawy, z okazji świąt wodociągów i innych robi się wycieczki. po obiekcie.
Poza tym wieża już jest nieczynna, zbiornik wodny pusty. Na dole tylko są pompy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.