Facebook Google+ Twitter

Nocna aktywność skorków

Współautorzy: Adam Podgórski

Owady nie są obiektami naszych szczególnych zainteresowań. Wiemy o nich stosunkowo niewiele. Dlatego z wielkim zaciekawieniem, podczas późnego spaceru z Nutką, zaobserwowaliśmy nocne żerowanie skorków.

 / Fot. Barbara PodgórskaObsiadły one kwiaty słoneczniczka szorstkiego (Heliopsis helianthoides) i aktywnie się posilały. Skorki pospolite, wszystkożerne, uskrzydlone insekty, zwane potocznie szczypawkami, z racji widlastych cęgów na tyle odwłoka, służących im do chwytania zdobyczy, obrony i... przytrzymywania się podczas kopulacji, wzbudzają u niektórych osób irracjonalny lek. Niesłusznie, dla ludzi są bowiem całkowicie niegroźne.

Bez litości polują natomiast na mszyce i małe gąsienice, dlatego pełnią niezwykle pożyteczną rolę w ogrodach i sadach. Bywają nawet specjalnie rozmnażane i osiedlane. Często, jak w obserwowanej przez nas sytuacji, wgryzają się tkanki roślinne - tym razem w kwiaty rurkowate koszyczków kwiatowych. Dlatego też, niekiedy bywają uznawane za szkodniki.

Ciekawą cechą z biologii skorków jest opieka roztaczana przez samice nad złożonymi jajami (zimują z nimi) i młodymi larwami. W Wikipedii czytamy "Skorki lubią przebywać w ciemnych, lekko wilgotnych przestrzeniach, np. pod ściętym pniem, wykorzystują też budki lęgowe na drzewach, dziuple i gniazda ptaków. Przebywają tam często gromadnie, od kilku do kilkunastu osobników. (...). W wypadku zagrożenia i braku możliwości ucieczki skorki grupują się i nieruchomieją".

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przepiękny temat!
faktycznie w ogrodnictwie a szczególnie w tej jego odmianie która nieco niesłusznie nazywana jest "ekologiczną" buduje się specjalne domki dla skorków (wspomniane w tekście jako budki lęgowe)
po to aby korzystać z ich skłonności do niszczenia mszyc i gąsienic
...
budka taka to nic specjalnego - może to być wiązka słomy nie większa niż ta która zmieści się w zamkniętej dłoni...
warto pozbyć się lęku przed sympatycznymi szczypawami
pzdr.
5 oczywiście za tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.