Facebook Google+ Twitter

Nocna przygoda u Augusta Lentza

W ramach V Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie będzie można oglądać "Tu: Przygoda w przestrzeni" - międzynarodową wystawę prac nawiązującą do eklektycznej architektury Willi Lentza.

Maria Łoboda & Lisa Jugert "Lost Revolutions. A Joyride on Geometry" (2006) / Fot. Materiał informacyjnyPodczas tego kilkudniowego wydarzenia, przestrzeń zabytkowej XIX-wiecznej rezydencji zostanie rozszerzona dzięki wizualnemu charakteru tego przedsięwzięcia. Większość projekcji zostanie zaaranżowanych na dużych ekranach, tworząc tym samym iluzje okien nadając temu wydarzeniu nieco surrealistycznego charakteru. Prace wideo będą prezentowane pojedynczo w poszczególnych pomieszczeniach. Ponadto w wybranych z nich znajdą się obiekty nawiązujące do dialogu z wnętrzem. Wszystkie prace mają tworzyć "tropy" dla przechodzącego między wnętrzami widza, budząc tym samym chęć podróży oraz wejścia w równolegle światy dostępne jedynie w sferze wyobraźni.

W ramach "Tu: Przygoda w przestrzeni" będą zaprezentowane prace polskich jak i zagranicznych artystów. Przedsięwzięcie otworzy dzieło Anri Sala "Long Sorrow" (2005), które dosłownie podejmuje motyw improwizowanej, muzycznej podróży pomiędzy wnętrzem budynku i światem zewnętrznym.Z kolei napięcie między byciem w środku i na zewnątrz stworzy (należąca do kanonu polskiej sztuki wideo) praca Józefa Robakowskiego "Z mojego okna" (1978/79), z której artysta opisuje w ironiczny sposób widok z szarego polskiego bloku komunistycznego. Duet Marii Łobody i Lisy Jugert pokaże motyw eksploracji w pracy "Lost in Geometry" (2006) - wnętrze postmodernistycznej architektury luksemburskiej filharmonii. Całość ma mieć awangardowy posmak, zarówno w warstwie wizualnej jak i werbalnej. Ale to tylko mały fragment prac, z którymi będzie można zapoznać się w ramach "Tu: Przygoda w przestrzeni". Swoje dzieła zaprezentują także: Agnieszka Brzezańska ("Paris"), Simon Faithfull ("Stromness”), Kinga Kiełczyńska ("Conveyance") oraz Cyprien Gaillard ("Real Remnants of Fictive Wars IV"). Natomiast młody meksykański artysta Martin Soto Clement przygotuje specjalnie pracę na tą wystawę w Willi Lentza.

- Co widzimy wyglądając przez okno Willi Lentza? Co widać, kiedy się w niej znajdujemy? Tu, w środku eklektycznej willi wszystko zdaje się być mozaiką - od detalu architektonicznego po wystrój wnętrz. Taką samą strukturę wydaje się mieć całe miasto, z którego po wojnie niektóre budynki zostały użyte jako materiał do odbudowy Warszawy. Poszczególne elementy mozaiki będą zastępowane innymi. Prace sześciu artystów stworzą nowy układ, w którym całość zostanie swobodnie przebudowana: tymczasowo zmienimy widoki z okien na widoki z innych miejsc, podtrzymując rotację miasta. W ten sposób zainicjowana zmiana układu otwiera przed nami możliwość symulacji nowej, nieistniejącej na co dzień przestrzeni. – mówią Aleksander Wawrzyniak i Julia Wielgus - kuratorzy tej wystawy.

"Tu:" to miejski projekt, odbywający się w wielu polskich miastach, akcentujący wagę koncepcji związanej z przestrzenią. "Tu: Przygoda w przestrzeni" powstał przy współpracy z SZCZECIN 2016. Prace tej wystawy można oglądać od 14 do 18 maja.

Wernisaż: 14 maja 2010, godz. 19:00;
Kuratorzy: Aleksander Wawrzyniak i Julia Wielgus

Miejsce: siedziba SZCZECIN 2016, Willa Lentza - al. Wojska Polskiego 84.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.