Facebook Google+ Twitter

Nocne rajdowanie w Poznaniu

W sobotę, 13 grudnia 2008 odbył się rajd samochodowy Nocna Jazda Konkursowa 2008, zwany popularnie „Nocką”. W rajdzie wzięło udział 36 załóg, w tym siedmiokrotny mistrz Polski w wyścigach samochodowych Zbigniew Szwagierczak.

Pierwsza "Nocka" odbyła się 10 listopada 1962 roku i tym samym jest to jeden z dwóch rajdów o najdłuższej tradycji organizowanych w Wielkopolsce. Głównym celem tego rajdu jest popularyzowanie turystyki samochodowej, podnoszenie umiejętności startujących oraz sprawdzenie, jak zachowają się w trudnych warunkach pogodowych.

W tym roku rajd organizowali bracia Robert i Błażej Krotoscy, którzy są zwycięzcami ubiegłorocznej edycji. Na starcie zjawiło się 50 załóg, a do mety dojechało 28.

Rajd "Nocka" 2008 / Fot. Automobilklub WielkopolskiPierwszym etapem rajdu były próby sprawnościowe rozegrane na terenie toru "Poznań". Najciekawszymi z nich były "Plac Cygański", który trzeba było przejechać z wyłączonymi światłami i bez używania tradycyjnego hamulca (za każde zapalenie się świateł stopu było 5 punktów karnych) oraz "Depot". W przypadku tej drugiej próby po dojechaniu na metę należało wbiec na taras widokowy przy wieży startowej i klepnąć sędziego w celu zatrzymania stopera.

Kolejne dwa etapy odbywały się na ulicach Poznania. Uczestnicy byli zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania przepisów ruchu drogowego zwłaszcza, że według organizatorów na trasie czekały dwa nieoznakowane radiowozy z radarami.

Załoga Paweł i Klaudia Czepik przed wyjazdem na drugi etap rajdu. / Fot. Automobilklub WielkopolskiDrugi etap wiódł z toru do salonu Skodex Krotoski Cichy przy ulicy Unii Lubelskiej 5 i każda załoga miała 105 minut na przejechanie go, a dopuszczalny czas spóźnienia wynosił pół godziny. Po drodze oczywiście trzeba było wykonywać różnego rodzaju zadania i rozwiązywać zagadki zapisane w itinererze - karcie ze wskazówkami nawigacyjnymi. W tym roku itinerer był opisowy, co oznaczało, że zamiast klasycznych strzałek był słowny opis sytuacji. Na miejscu w salonie Skodex obok drożdżówek i gorących napojów czekała próba precyzyjnego parkowania samochodem Skoda Fabia z użyciem czujników parkowania. Najlepszy wynik w tej próbie, bo jedynie trzy centymetry od przeszkody uzyskała załoga Jacek Bakutis i Iwona Obara.

Trzeci etap prowadził z powrotem na tor i był nieco dłuższy oraz wiódł przez okoliczne miejscowości. Zadania, które czekały po drodze na uczestników to między innymi: liczenie wsporników barierki na jednym z Tak wyglądało łapanie piłki w alko goglach... / Fot. Automobilklub Wielkopolskiwiaduktów, liczenie linii wysokiego napięcia przecinających drogę w jednej z miejscowości, robienie pajacyków w Tesco czy też spisanie niemal całego rozkładu jazdy autobusu podmiejskiego kursującego do Rogalinka. Trasa nie była łatwa ze względu na to, że wiodła w dużej części przez nieutwardzone drogi, które zrobiły się dziurawe i błotniste przez padający przez kilka dni przed rajdem deszcz.

Po dojechaniu na tor okazało się, że są jeszcze dwie próby. Pierwsza z nich to przejechanie w jak najkrótszym czasie odcinka specjalnego w grze "Colin McRae Rally", a druga to rzucanie piłką i łapanie jej w alko goglach, które symulowały dosyć zaawansowany stan upojenia alkoholowego. Po tych próbach uczestnicy rajdu mogli już odetchnąć i czekać na wyniki racząc się ciepłym posiłkiem.

Zwycięzcy tegorocznej nocki. Od lewej: Zbigniew Szwagierczak i Grzegorz Rybak, Marek Tokarczyk i Marzena Tokarczyk oraz Hubert Piątek i Beata Konon wraz z organizatorami rajdu. / Fot. Automobilklub WielkopolskiZwyciężyła załoga Marek Tokarczyk i Marzena Tokarczyk w Subaru Impreza. Oprócz tradycyjnych nagród, czyli przechodniej rzeźby Leśnego Dziada oraz organizacji przyszłorocznej "Nocki" był także stół do gry w piłkarzyki ufundowany przez jednego ze sponsorów - firmę Suzo Happ. Tę nagrodę zwycięzcy postanowili przekazać jednej ze szkół podstawowych. Nasza załoga w składzie Wojciech Grzesiak (kierowca) i Marcin Buchwald (pilot) zajęła 26. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz drugie miejsce w klasyfikacji dziennikarzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ostatnio słyszałam o tej imprezie od znajomych i stwierdziłam, że szkoda, że nigdzie o tym nie czytałam, a jak widzę nie dość dobrze szukałam:) Plus za promowanie ciekawych pomysłów i gratulacje za start:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.