Facebook Google+ Twitter

Nocny gość z nieba - wyjaśnienia dowódcy 49. PŚB

Dowódca 49. Pułku Śmigłowców Bojowych, płk. Adam Trzeciak, udzielił wyjaśnień ws. nocnego lądowania śmigłowca w Trutnowach (powiat gdański).

Mi-24 <zdjęcie ilustracyjne> / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krzesiny_81RB.JPGMieszkańcy ul. Kasztanowej w Trutnowach ze zdziwieniem obserwowali w środę (24 marca 2010 r.), ok. godz. 22, lądowanie potężnego śmigłowca Mi-24 (nazywanego latającym czołgiem) tuż za płotami swoich posesji.

- Zasypiałam, gdy nagle usłyszałam głośny warkot samolotu, szklanki w kredensie zaczęły dźwięczeć i czuć było jak drży cały dom. Rozbudzona wyjrzałam przez okno i zobaczyłam wojskowy helikopter lądujący niedaleko naszego domu - relacjonuje jedna z mieszkanek ul. Kasztanowej w Trutnowach (powiat gdański).

- Nocne loty śmigłowców, z 49. Pułku Śmigłowców Bojowych oddalonego od nas o 10 km, to dla nas nic nowego - dodaje jej mąż. - Lecz to co wydarzyło się w środę, ok. godz. 22, było nie lada atrakcją. Chyba wszyscy sąsiedzi wyszli z domów zobaczyć co się stało. Piloci zazwyczaj wykonują swoje zadania na wyższym pułapie i w dużo większej odległości od ludzi. Tym razem miałem wrażenie jakby nasze osiedle było celem!

- Mi-24 okrążał domy, aż w końcu nisko zawisł, na polu graniczącym z płotami, ok. 100 m od ostatniego zabudowania. Po chwili odleciał, lecz my jeszcze długo dyskutowaliśmy o tym zdarzeniu. Myślę, że już się nie powtórzy, gdyż zapadła decyzja o likwidacji jednostki wojskowej - dodaje mężczyzna.

Wyjaśnień w tej sprawie udzielił dowódca 49. Pułku Śmigłowców Bojowych Adam Trzeciak:

- Podczas wykonywania zadania lotniczego, w wyznaczonym rejonie MATZ wg obowiązującego programu szkolenia z wykorzystaniem goglii noktowizyjnych, pilot naszej jednostki wykonywał planowe lądowanie w terenie przygodnym. Wybór miejsca przyziemnenia podyktowany był szkoleniem jak i przygotowaniem do ewentualnych działań niesienia pomocy w ramach
sytuacji kryzysowych.

Przyziemnienie realizowane było pod nadzorem instruktora i w jego ocenie było to miejsce odpowiednie i bezpieczne co do odległości dla mieszkańców wsi Trutnowy, równocześnie umożliwiło ćwiczącemu pilotowi wykonanie nakazanego programem szkolenia zadania. Biorąc pod uwagę uciążliwość hałasu w przyszłości załogi będą zwracać większą uwagę na czas oraz odległość od zabudowań, choć niestety tego typu zadania muszą być również wykonywane.

- Było super! - cieszył się jeden z najmłodszych obserwatorów. - Mogliby tak częściej. Co roku jeździmy na pokazy lotnicze do Pruszcz Gdańskiego, a tym razem to piloci przylecieli do nas! Szkoda tylko, że byli tak krótko. Nawet nie zdążyłem zrobić zdjęcia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

jarek
  • jarek
  • 22.11.2010 11:36

I co łyso Panu ,który pisał że rozwiązuja 49 pśb , bo nie rozwiązują i dalej będziemy sobie latać.......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście reporterskie umiejętności autorki ukazują się w tym artykule. Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet nie wiedziałem że mamy takie śmigłowce. Relacja super.
Adam Dradam, mógłbyś cośkolwiek więcej opisać jak tam jest w Kanadzie (Canada). Ile kilometrów rocznie ubywa pokrywy lodowej?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.03.2010 19:38

Kasiu, pięknie, że poszłaś za przysłowiowym ciosem i wyjaśniasz sprawę. 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych była to SUPER atrakcja! Mają się czym chwalić, bo u kogo z was wylądował wojskowy helikopter?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe miejsce ten rejon MATZ. Ciekawe kiedy go wyznaczyli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli uważasz tak jak ja:Kliknij gwiazdkę, bo to najsympatyczniejszy komentarz dla autora lub napisz, sfotografuj lepiej.5* Postawiłem, 5 aby nie było niedomówień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super autorce za uzyskanie wyjaśnienia dowódcy. Czyli artykuł odniósł skutek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* za artykuł.

Fakt jest to bardzo uciążliwe ale niestety szkolić się muszą nasi żołnierze.... Może teraz troszkę bardziej się zastanowią gdzie i jak się szkolić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.