Facebook Google+ Twitter

Nokia i Microsoft porozumiały się oficjalnie w sprawie współpracy

Nokia i Microsoft sformalizowały porozumienie o partnerstwie. Jest to realizacja wspólnego oświadczenia z lutego bieżącego roku, gdy oba koncerny zapowiedziały, że w smartfonach Nokii pojawi się system operacyjny Windows Phone 7.

 / Fot. materiały prasoweObecnie obie firmy są na etapie przygotowywania nowych urządzeń z system operacyjnym Microsoftu, ale współpraca nie zakończy się na jego preinstalacji w słuchawkach fińskiego producenta - czytamy w serwisie Bankier.pl.

Porozumienie składa się z czterech punktów. Zgodnie z nimi Nokia wniesie do Windows Phone 7 usługi nawigacyjne, będzie też tworzyć rozwiązania multimedialne dla tej platformy. Microsoft oprócz systemu zaoferuje m.in. wyszukiwanie oparte na silniku Bing, rozwiązania pozwalające tworzyć aplikacje użytkowe i reklamowe.

Oba koncerny będą razem pozyskiwać developerów, czyli twórców nowych aplikacji dla ekosystemu Windows Phone. Platforma programistyczna będzie bezpłatna dla twórców programujących dla smartfonów Nokii.

Umowa zakłada też, że na bazie obecnego Windows Marketplace, powstanie dedykowany sklep dla słuchawek fińskiego producenta.

Nokia będzie płacić tantiemy za Windows Phone liczone od każdego urządzenia. Koncerny twierdzą, że opłaty te będą konkurencyjne.

Nokia i Microsoft intensyfikują współpracę, wobec dominacji na rynku systemu Android firmy Google. Niepokojący dla Finów może być też fakt, że po raz pierwszy w historii, Apple osiągnęło pozycję największego pod względem dochodów producenta telefonów komórkowych. Do tej pory palma pierwszeństwa należała właśnie do Europejczyków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kamil0
  • Kamil0
  • 23.04.2011 13:42

BŁĄD w artykule!!!
Na telefonach ma być instalowany Windows Phone 8, a nie 7

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.