Facebook Google+ Twitter

Nokia jaką znamy przechodzi do historii. Microsoft przejmie najważniejsze działy firmy

7,2 mld dolarów - tyle wyda Microsoft na przejęcie tego, co Nokia ma najcenniejsze. Na 5 mld dolarów wyceniono dział komórek i usług. 2,18 mld dolarów kosztować będą patenty, których licencjodawcą stanie się amerykański koncern.

 / Fot. Eightinc/CC 3.0Ze stanowiskiem szefa Nokii pożegnał się Stephen Elop, który powrócił do Microsoftu i będzie zajmował się działami, które przejmują Amerykanie. Wraz z nim firmę zmienią inżynierowie zatrudnieni dotychczas w Nokii. Połączą się działy marketingu obu firm. Jak zauważa Steven Ballmer spójność marki ma kluczowe znaczenie - informuje Money.pl.

"Wierzymy, że transakcja to najlepsza droga naprzód dla Nokii i jej akcjonariusz" - powiedział nowy prezes Nokii - Risto Siilasmaa. Nokia nie znika z rynku, ale skupi się na usługach lokalizacyjnych i mapach oraz infrastrukturze.

Smartfony linii Lumia nie będą miały logo Nokii. Na rynku zostaną marki Lumia i Asha. Nazwę fińskiego producenta będą nosić wyłącznie najtańsze telefony, które nie są smartfonami - informuje Telepolis.

Nokia w ostatnich latach nie radziła sobie dobrze na rynku. Co prawda koncern notował wzrosty sprzedaży modeli Lumia z Windows Phone, to wykazywał co straty (181 mln euro za II kwartał). W maju szef Nokii Stephen Elop musiał znieść krytykę rady nadzorczej spółki, która zarzucała mu, że popełniono błąd stawiając całą przyszłość Nokii na Windows Phone. „Może powinni wrócić do Google i powiedzieć, że chcą produkować smartfony z Androidem” - pytał jeden z udziałowców.

Gdy Nokia ogłosiła alians z Microsoftem zarzucano Elopowi, że realizuje on w firmie interesy Amerykanów. Dowodem na to miał być fakt, że szef Nokii pracował wcześniej w tym koncernie i to właśnie on stał się strategicznym partnerem firmy. Ponad 2 lata od tych zarzutów okazało się, że Microsoft przejmie to, co najwartościowsze w Nokii.

Nokia jaką znamy przechodzi do historii. Spółka nie potrafiła poradzić sobie z mobilną rewolucją, podobnie jak firma, która - w praktyce - ją dziś przejęła. Windows Phone zajmuje 3. miejsce na rynku systemów mobilnych, ale przy penetracji Androida na poziomie 80 procent - 3,7 proc. wygląda niezbyt okazale.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Klasyka. - Microsoft zamiast coś stworzyć wykupuje różne firmy i sprzedaje ich pomysły jako swoje. Oczywiście psując je przy okazji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.