Facebook Google+ Twitter

Nominacje do Oscarów 2011. Najlepszy film dokumentalny

O laur światowego kina w kategorii "film dokumentalny" ubiegają się: "Wyjście przez sklep z pamiątkami", "GasLand", "Inside Job", "Restrepo" oraz "Śmietnisko".

 / Fot. plakat"Wyjście przez sklep z pamiątkami": amerykańsko-brytyjska komedia dokumentalna, reżyserem której jest Banksy, anonimowy artysta graffiti lub jak twierdzą niektórzy - grupa artystów, zajmująca się szeroko pojętą sztuką uliczną. Tożsamość Banksy'ego nie jest znana. Według gazety "The Guardian" jego prawdziwe imię i nazwisko to Robert Banks, natomiast "The Mail Sunday" twierdzi, że chodzi o Robina Gunninghama.

Film opowiada historię Thierrego Guetty, francuskiego emigranta, który postanowił nakręcić film dokumentalny o twórczości Banksy'ego. Film pokazuje twórczość ulicznych artystów graffiti, większość scen to dynamiczne ujęcia kręcone "z ręki" przy minimalnym oświetleniu. Niewątpliwą zaletą obrazu są przedstawione w nim dzieła ulicznych artystów."GasLand" - film, którego scenarzystą i reżyserem jest Josh Fox. Obraz filmowy ukazuje historię  / Fot. plakatJosha, który dostaje ofertę dzierżawy swojej ziemi, przez firmę trudniącą się wydobywaniem gazu łupkowego. Twórca filmu zwraca uwagę na skutki wydobycia gazu łupkowego takie jak zatrucie wody pitnej, choroby zwierząt czy emisja zanieczyszczeń do atmosfery. / Fot. plakat"Inside Job" kontrowersyjny film Charlesa Fergusona, poruszający tematykę światowego kryzysu, który wstrząsnął światowym rynkiem gospodarczym w 2008 roku. Niewątpliwymi atutami obrazu są obszerne wywiady polityków, dziennikarzy oraz naukowców. Film okraszony jest wyczerpującymi badaniami rynków finansowych.
Obraz dokumentalny "Restrepo" jest dziełem Tima Hetheringtona i Sebastiana Jungera, którzy / Fot. plakat przez 15 miesięcy towarzyszą plutonowi amerykańskich marines w trakcie ich misji w dolinie Korengal. Problematyka filmu opiera się na relacjach między uczestnikami konfliktu. Zaletą filmu są sugestywne ujęcia, unaoczniające widzowi brutalność wojny. Jest to jeden z najważniejszych filmów pokazujących oblicze współczesnych konfliktów zbrojnych.
 / Fot. plakatFilm dokumentalny "Śmietnisko" w reżyserii Lucy Walker opowiada historię Vika Muniza - artysty, który postanawia opuścić swój dom w Brooklynie i wyruszyć w podróż do Brazylii na największe na świecie wysypisko śmieci. U celu swej podróży artysta fotografuje zbieraczy złomu i materiałów, nadających się do ponownego użytku zrzeszających się w grupie o enigmatycznej nazwie "Catadores". Problematykę filmu stanowi wpływ sztuki na kreowanie ludzkiej świadomości oraz sposobu myślenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.