Facebook Google+ Twitter

Nominacje do Oscarów 2011. Najlepszy reżyser

Oscar za najlepszą reżyserię jest jedną z nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. W całej historii Akademii tylko raz dwóch reżyserów dostało Oscara za najlepszą reżyserię tego samego filmu. Stało się to w 1962 roku za film "West Side Story". A jak będzie w tym roku?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że faworyci w kategorii "najlepsza reżyseria" pokrywają się zazwyczaj z najmocniejszymi typami wśród nominowanych filmów. W tym roku także obraz każdego z nominowanych reżyserów ma szansę na zwycięstwo w kategorii "najlepszy film".

 / Fot. ©Academy of Motion Picture Arts and Sciences® Matt Petit / ©A.M.P.A.S. Darren Aronofsky za film "Czarny łabędź"
Darren Aronofsky, urodził się 12 lutego 1969 r. na Brooklinie w Nowym Jorku. Jest amerykańskim reżyserem i scenarzystą filmowy, pochodzi z rodziny żydowskiej. Zadebiutował jako reżyser filmem "Pi", który przyniósł mu wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Sundance w 1998 r. W 2000 r. zrealizował słynne dzieło "Requiem for a Dream", które podbiło serca widzów i było bardzo chwalone przez krytyków.
Aronofsky o obrazie "Czarny Łabędź" : "To zdecydowanie jedna z najbardziej ekscytujących przejażdżek, na które sobie pozwoliłem i jeden z moich najbardziej niepokojących filmów".

Ethan Coen, Joel Coen za film "Prawdziwe męstwo"  / Fot.
Joel i Ethan Coen (znani jako Bracia Coen) - amerykańscy filmowcy, scenarzyści, reżyserzy i producenci, laureaci czterech Oscarów. Joel Coen urodził się 29 listopada 1954 r., jego młodszy brat Ethan 21 września 1957 r. Razem tworzą jeden z najciekawszych duetów twórczych naszych czasów. W 1984 r. bracia Coen nakręcili swój pierwszy film "Blood Simple", który spodobał się krytykom i przyniósł twórcom pochlebne recenzje. W każdym filmie, zrobionym przez Braci Coen, Joel występuje jako reżyser, a Ethan jako producent. W 1987 r. ich nazwisko stało się znane na całym świecie dzięki doskonałej komedii "Raising Arizona". Cztery lata później otrzymali oni swoją pierwszą Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes. Ich największy sukcesem jest film "To nie jest kraj dla starych ludzi" z 2007 r., który nagrodzono aż czterema Oscarami.

 / Fot. ©Academy of Motion Picture Arts and Sciences® Merrick Morton/Courtesy of Paramount Pictures©A.M.P.A.S.®. David Fincher za film "Social Network"
David Fincher, urodził się 28 sierpnia 1962 r. w Denver w stanie Kolorado; amerykański reżyser i producent filmowy. Zaczynał od filmów reklamowych i teledysków. Jego reklamówki, m.in. dla NIKE i PEPSI były wielokrotnie nagradzane. Współpracował z takimi artystami jak Rolling Stones, George Michael, a jego teledyski do utworów Madonny "Vogue" i "Express Yourself" zyskały miano kultowych. Zadebiutował Fincher filmem "Obcy 3" w 1992 r., krytyka przyjęła film bardzo chłodno. Dopiero kilka lat później dostrzeżono jego talent. W 1997 r. powstała "Gra"- mroczny thriller z M. Douglasem, w 1999 r. wyreżyserował najbardziej kontrowersyjny i budzący skrajne odczucia
"Podziemny Krąg". Produkcja ta wywołała burzę w świecie filmowym i nadal jest uważana za kultowy. Za film " Social Network" reżyser już otrzymał Satelitę i Złoty Globe.

Tom Hooper za film "Jak zostać królem"  / Fot. ©Academy of Motion Picture Arts and Sciences®Richard Harbaugh / ©A.M.P.A.S.
Tom Hooper, urodził się w 1972 r. w Londynie - brytyjski reżyser filmowy i telewizyjny. Jego pierwszy profesjonalny film krótkometrażowy "Painted Faces" został wyemitowany w Channel 4. Po 2000 roku Hooper wyreżyserował dwa dramaty historyczne dla BBC - "Miłość w zimnym klimacie" i "Daniel Deronda". Rok 2004 to debiut fabularny Hoopera, kiedy zrealizował film "Czerwony pył". Obraz "Jak zostać królem" - trzeci film Hoopera już otrzymał czternaście nominacji do nagród BAFTA. Za swoją pracę Hooper był dwukrotnie nominowany do nagrody EMMY dla najlepszego reżysera za filmy "Główny podejrzany: Ostatni świadek" i "John Adams", nagrodę otrzymał za miniserial "Elżbieta I".

 / Fot. ©Academy of Motion Picture Arts and Sciences® Jojo Whilden/Courtesy of Paramount©A.M.P.A.S.®. David O. Russell za film "Fighter"
David O. Russell, urodził się 20 sierpnia 1958 r. - amerykański reżyser i scenarzysta filmowy. Jako reżyser zadebiutował pod koniec lat. 80. Jest nie tylko reżyserem, a i scenarzystą do swoich filmów. Do jego słynnych dzieł należą "Hairway to the Stars", "Złoto Pustyni", "Jak być sobą" i "Fighter", który już zdobył szereg nominacji do Oscara.

Czytaj więcej:

Nominacje do Oscarów 2011. Najlepsza aktorka drugoplanowa
Nominacje do Oscarów 2011. Najlepsze zdjęcia
Nominacje do Oscarów 2011. Najlepsze efekty specjalne
Nominacje do Oscarów 2011. Najlepszy scenariusz oryginalny
Nominacje do Oscarów 2011. Najlepszy film animowany
Nominacje do Oscarów 2011. Najlepsza aktorka
Nominacje do Oscarów 2011. Najlepszy aktor
Nominacje do Oscarów 2011. Najlepszy aktor drugoplanowy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

edi
  • edi
  • 10.02.2011 10:48

"Czarny łabędź"- obsceniczna afirmacja sztuki baletowej
"Prawdziwe męstwo"-western dla nad wiek rozwiniętych nastolatków
"Jak zostać królem"-angielskie nadęcie
"Fighter"-zamerykanizowane europejskie kino
"Social Network"-nie widziałem( i nie żałuję)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.