Facebook Google+ Twitter

Nominacje do Oscarów już we wtorek!

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-01 21:52

We wtorek przed godziną 15.00 naszego czasu (dokładnie 5.38 rano czasu w Los Angeles) dowiemy się, które filmy powalczą w tym roku o Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi listę nominacji we wszystkich kategoriach.

"Rewers" Borysa Lankosza został wyeliminowany z walki w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, gdyż nie dostał się na tak zwaną skróconą listę. Warto wspomnieć, że tę czarną komedię nominowano aż w 13 kategoriach do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010.

Ciągle natomiast dwa polskie filmy krótkometrażowe mają szanse być nominowane do Oscara. To animowany "Kinematograf" Tomasza Bagińskiego i dokumentalny "Królik po berlińsku" Bartka Konopki. Krytyk filmowy Andrzej Kołodyński przewiduje jednak, że w tym roku żaden Polak nie będzie miał ani Oscara ani nawet nominacji.

Jego zdaniem większe szanse na ewentualne zdobycie nominacji ma "Królik po berlińsku", ale i w tym przypadku krytyk jest dość sceptyczny. "Metafora upadku muru berlińskiego poprzez losy królików zamieszkałych pod tym murem, to świetny pomysł, ale film jest zbyt długi, zabrakło mu dyscypliny montażowej" - ocenił krytyk. Wśród ośmiu filmów ubiegających się o nominację w kategorii krótkiego dokumentu "Krolik po berlińsku" jest to jedynym filmem europejskim. "Kinematograf" Bagińskiego rywalizuje wśród dziewiątki tytułów.

W ocenie Andrzeja Kołodyńskiego najwięcej nominacji do Oscara w różnych kategoriach - w tym za najlepszy film i efekty specjalne - zdobędzie trójwymiarowy "Avatar" Jamesa Camerona.

Jutro dowiemy się kto stanie do wyścigu o najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu filmowego. A sama ceremonia wręczenia Oscarów już 7 marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.