Facebook Google+ Twitter

Nominacje do XIV edycji Feliksów Warszawskich ogłoszone. Werdykt 29 października

Feliksy Warszawskie to najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane aktorom i reżyserom, działającym na teatralnych scenach stolicy. Od ponad czternastu lat promują sztukę teatru i integrują środowisko z nią związane. Nominacje do XIV edycji konkursu ogłoszono 10 października w siedzibie Teatru Kwadrat w Warszawie.

Teresa Budzisz Krzyżanowska; nominacja do nagrody z najlepszą rolę kobiecą ("Sierpień", reż. Grzegorz Bral, Teatr Studio) / Fot. Jakub Szczepankowski, Teatr StudioPatronat nad Feliksami sprawuje prezydent m.st. Warszawy, a organizatorem tegorocznego konkursu jest Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego w Warszawie. Od sezonu 2004/2005 mecenasem nagrody jest Grupa Allianz Polska, która przyznaje tzw. specjalnego Feliksa. Jest to nagroda honorowa, której celem jest wyróżnienie osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla polskiego teatru. W ubiegłym roku uhonorowano nią Witolda Sadowskiego, aktora, publicystę i kronikarza teatru. Lureata tegorocznej nagrody specjalnej poznamy podczas rozstrzygnięcia konkursu.

Feliksy Warszawskie przyznawane są w sześciu kategoriach: za najlepszą reżyserię, za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą, za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, za najlepszą drugoplanową rolę męską oraz dla młodego aktora, aktorki lub reżysera. Według Izy Nataszy Czapskiej, z Biura Kultury Miasta Warszawy, Feliksy to jedna z najuczciwszych, przyznawanych obecnie nagród.

Ogłoszenie nominacji do Feliksów Warszawskich za sezon 2011/2012 poprzedziła przykra wiadomość o śmierci znakomitego reżysera Jerzego Jarockiego. Był on nominowany do nagrody za reżyserię spektaklu "Sprawa" w Teatrze Narodowym. - Będziemy żegnać wielkiego artystę, może ostatniego tego formatu reżysera teatru polskiego - powiedziała przewodnicząca jury, Barbara Osterloff.

Tegorocznych nominowanych wybrali: Maria Ciunelis, Marek Siudym, Mirosław Konarowski, Halina Łabonarska, Elżbieta Kępińska, Dariusz Jakubowski, Maria Gładkowska, Jan Pęczek oraz Tomasz Grochoczyński. Barbara Oserloff zaznaczyła, że zgodnie z regulaminem konkursu, osoby te także mogą być nominowane i otrzymać Feliksa za niezwykłą grę aktorską lub reżyserię. - Tak też stało się w tym roku. Nie warto ich z tego powodu dyskwalifikować - dodała.

- Praca jury była trudna. Co roku są do niego zapraszani Ci, którzy zostali przez swe macierzyste teatry uznani za wartościowych - powiedziała przewodnicząca jury, Barbara Osterloff. - Tegoroczne nominacje do Feliksów Warszawskich to bogaty zestaw nazwisk i ról oraz dokonań artystycznych. Myślę, że nie doceniamy różnorodności sceny teatralnej w Warszawie - dodała.

Feliksy Warszawskie 2012. Poznaliśmy nominowanych. Zobacz pełną listę!


Rozstrzygnięcie konkursu Feliksów Warszawskich, podsumowujące mijający sezon teatralny, odbędzie się podczas uroczystej gali w hotelu Polonia Palace, 29 października 2012 roku.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.