Facebook Google+ Twitter

Nominacje jury w konkursie „Historia zebrana"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-20 12:22

3 listopada, podczas Targów Książki w Krakowie zostały ogłoszone nominacje internautów w jesiennej edycji konkursu i plebiscytu „Historia zebrana”. Teraz nadszedł czas na nominacje jury!

 / Fot. Granice.pl- John Maxwell Coetzee pisał, że „Historia nabiera życia dopiero wtedy, gdy stwarzamy dla niej miejsce we własnej świadomości (…)”, a dzięki „Historii zebranej” ma szansę właśnie zaistnieć, podobnie jak książki historyczne, wydane w języku polskim – podkreślał Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl Na stronie internetowej konkursu możemy już znaleźć pełną listę nominowanych tytułów. Wszyscy internauci, którzy oddali swój głos w plebiscycie, mają szansę wygrać zestawy atrakcyjnych nagród książkowych.

Organizatorami akcji są portal historyczny Histmag.org oraz wortal literacki Granice.pl. Czym byłby jednak konkurs bez patronów? Wśród popularyzatorów historii i książek jej poświęconej znajdziemy Polskie Towarzystwo Historyczne, „Tygodnik Powszechny”, redakcje pism „Archeologia żywa” oraz „Odkrywca” i portal dlastudenta.pl. Inicjatywę wspiera także Polski Związek Bibliotek.

Kategorie konkursowe

Jeśli do tej pory książka historyczna kojarzyła się ze zbiorem suchych faktów z przeszłości, to najwyższy czas to zmienić. - W szranki stanęły w naszym konkursie zadrukowane karty z różnych stron świata, a raczej – w różnych kategoriach konkursowych – podsumowywał dotychczasowy przebieg konkursu Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org. - Część z nich pretendowała do głównej roli na arenie historycznej (biografie, wspomnienia), kilka wolało poddać się czujnemu oku badacza, część zaś w niebanalny sposób opowiedziało swoją niebanalną historię.

W skład szacownego jury weszli: prof.dr hab. Jacek Wijaczka – dyrektor Instytuty Historii i Archiwistyki UMK, Członek Senatu UMK, Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Historycznego, Małgorzata Gołaszewska – szefowa działu książki historycznej wortalu literackiego Granice.pl. Michał Przeperski – kierownik działu „recenzje” w portalu Histmag.org, Sławomir Krempa – redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl oraz Roman Sidorski – kierownik działu naukowego Histmag.org i założyciel oraz redaktor naczelny tegoż portalu, Michał Świgoń. Po długich obradach jury plebiscytu wyróżniło 13 książek.

Jakie to książki?

Wśród nominowanych do tytułu „Najlepszej książki historycznej” w kategorii „W rolach głównych” znalazła się książka „Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie” (Znak). - Roger Moorhouse w świetnej formie – mówi o tej pozycji Michał Przeperski -
Dynamiczna, przebojowa książka poświęcona życiu codziennemu w hitlerowskim Berlinie: mieście nigdy do końca nie opanowanym przez nazistów. Obraz ukazany w książce jest wieloaspektowy, bierze pod uwagę ciężkie naloty alianckie, trudności w zaopatrzeniu, zmieniające się przyzwyczajenia berlińczyków czy działalność Gestapo. Tworzy to prawdziwą mieszankę wybuchową, która bez reszty wciąga czytelnika.

Nie była to jedyna książka wskazana w tej kategorii przez jury, które doceniło także książkę Piotra Jaźwińskiego „Oficerowie i dżentelmeni” (Erica). - Uosobieniem „sienkiewiczowskiej" wizji dziejów Polski byli w okresie międzywojennym kawalerzyści. „Szabla i koń” trwale kojarzyły się z historią polskich wielkich zwycięstw, w tym z ostatnią wiktorią z 1920 r. Nic więc dziwnego, że status ułanów w II RP był bardzo wysoki. Oni sami także mieli wysokie mniemanie o sobie, co prowadziło do częstych pojedynków i innych, jakże obcych współczesnym, zachowań kojarzonych w tamtym czasie z koniecznością ochrony honoru. Autor bez specjalnej egzaltacji opisuje te i inne zjawiska. Często cytuje także słynne żurawiejki. W pracy nie zabrakło także licznych fotografii, m.in. z najsłynniejszym ułanem II RP – gen. Bolesławem Wieniawą-Długoszowskim – mówi o tej pozycji prof. dr hab. Jacek Wijaczka, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Boris Gorbachevsky i jego książka „Przez wojenną zawieruchę” (Rebis) również zdobyła uznanie szacownego grona jurorów. Michał Przeperski mówi o niej: „Fenomenalna książka Gorbaczewskiego opowiada o froncie wschodnim z najmniej oczywistej strony: ze strony żołnierza Armii Czerwonej. Jest tam wszystko to, czego propaganda Wielkiej Wojny Ojczyźnianej nie chciała powiedzieć: obraz wojny jako niewyobrażalnej rzezi, podczas której liczyło się tylko słowo najwyższego wodza. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych II wojną światową i historią ZSRR.

- Ciekawostki z życia znanych ludzi. Znakomite, o ile Czytelnik jest nimi zainteresowany – mówi Roman Sidorski o pozycji „Grzesznicy i święci” Michaela Seeda i Noela Bothama (Promic). Książka to bowiem przepełnione wyjątkowym humorem wspomnienia, które przywołują herbatki z królowa Elżbietą, spotkania z księżną Dianą czy przyjaźń z Blairem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.