Nordic Opening. Drugie miejsce Kowalczyk w biegu na 5 km

Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w biegu indywidualnym na 5 km techniką klasyczną w lapońskim Kuusamo, rozegranym w ramach 2. etapu 1. edycji Nordic Opening. Zwyciężyła Marit Bjoergen, a trzecia była Petra Majdić.

Marit Bjoergen (czerwony strój) i Petra Majdić (żółty strój) / Fot. PAPW sobotę odbyła się druga konkurencja w ramach trzyetapowego cyklu zawodów o nazwie Nordic Opening. Zawodniczki miały do pokonania trasę 5 km stylem klasycznym. Był to bieg indywidualny ze startem co 30 sekund. Trasa liczyła jedną pętle, na której znajdował się jeden trudny podbieg.

Na liście startowej zawodów pojawiły się nazwiska dziewięćdziesięciu dziewięciu biegaczek. Jako pierwsza pobiegła Kazaszka Marina Matrosova, a jako ostatnia liderka Nordic Opening - Norweżka Marit Bjoergen. W zawodach wzięło udział również pięć Polek - Martyna Galewicz (5. numer startowy), Paulina Maciuszek (12.), Ewelina Marcisz (18.), Agnieszka Szymańczak (23.) i Justyna Kowalczyk (90.). Na linii startu nie pojawiły się: Litwinka Lina Kreivenaite, Estonka Triin Ojaste, Włoszka Silvia Rupil, Słowenka Vesna Fabjan, Finka Kirsi Peraelae oraz Norweżki - Celine Brun-Lie, Marthe Kristoffersen, Astrid Jacobsen, Maiken Caspersen Falla i Kari Vikhagen Gjeitnes.

Od samego początku najlepiej prezentowała się nasza "królowa nart", Justyna Kowalczyk. Polka na pierwszym punkcie pomiaru czasu (1,7 km) wyprzedzała o 4,5 sek. Norweżkę Marit Bjoergen i o 8,3 sek. Słowenkę Petrę Majdić oraz Szwedkę Charlottę Kallę.

Po 3,1 km na prowadzeniu wciąż była Kowalczyk. Polka utrzymywała na zbliżonym poziomie swoją przewagę nad Norweżką (4,6 sek.), a kolejne rywalki wyprzedzała już o kilkanaście sekund. Majdić traciła 12,3 sek., a Kalla 14,9 sek. Pomiędzy te ostatnie wdarła się jeszcze Rosjanka Julia Czekaliewa (14,3 sek.).

Wszystko wskazywało, że na mecie najlepszy rezultat uzyska dziewczyna z Kasiny Wielkiej. Tym czasem po raz trzeci w tym sezonie wygrała znakomicie dysponowana Marit Bjoergen. Norweżka dystans 5 km pokonała w czasie 12.51,9 min. Justyna Kowalczyk zajęła miejsce drugie, tracąc do triumfatorki 2,1 sek., a na najniższym stopniu podium stanęła Petra Majdić (16,8 sek. straty). Słabo spisały się natomiast inne Polki. Paulina Maciuszek została sklasyfikowana na 49. pozycji, Ewelina Marcisz na 66., Martyna Galewicz na 71., a Agnieszka Szymańczak na 73.