Nordic Opening: dyskwalifikacja Kowalczyk w półfinale sprintu

Decyzją sędziów Justyna Kowalczyk nie awansowała do finału sprintu techniką klasyczną podczas zawodów Pucharu Świata w Kuusamo. Pierwszy etap Nordic Opening wygrała niepokonana w tym sezonie Norweżka Marit Bjoergen.

Justyna Kowalczyk / http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.pl / http://pl.wikimedia.org/wiki/Plik:Broszura_o_licencjach_-_print.pdf / Fot. Tor Atle Kleven, Wikimedia CommonsDziś ruszył po raz pierwszy w historii biegów narciarskich trzyetapowy cykl zawodów o nazwie Nordic Opening, którego organizatorem jest lapoński kurort Kuusamo. Pierwszą konkurencję, sprint techniką klasyczną, rozegrano na dystansie 1,2 km. W rywalizacji kobiet spośród dziewięćdziesięciu dziewięciu biegaczek najlepszy czas eliminacji uzyskała Norweżka Marit Bjoergen - 3.06,55 min. Druga była Polka Justyna Kowalczyk (4,50 sek. straty), a trzecia Słowenka Petra Majdić (4,80). Do fazy pucharowej awans wywalczyło trzydzieści najlepszych zawodniczek biegów kwalifikacyjnych. Ta sztuka nie udała się czterem Polkom - Agnieszce Szymańczak (77. miejsce, 25,03 sek. straty), Ewelinie Marcisz (82, 27,16), Paulinie Maciuszek (88, 29,01) i Martynie Galewicz (95, 33,22).

W ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Marit Bjoergen, jej rodaczki: Vibeke Skofterud i Maiken Caspersen Falla, Justyna Kowalczyk i Petra Majdić. Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Oprócz zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do najlepszej dwunastki zawodów zakwalifikowały się również: Niemka Stefanie Boehler, Japonka Madoka Natsumi, Słowaczka Alena Prochazkova, Szwedka Charlotte Kalla, Norweżka Astrid Jacobsen oraz Włoszki: Marianna Longa i Arianna Follis.

W pierwszym półfinale zwyciężyła Marit Bjoergen, przed Astrid Jacobsen i Madoką Natsumi, w drugim natomiast - Justyna Kowalczyk, przed Charlotte Kallą i Petrą Majdić. Wszystkie one w pierwszej chwili awansowały do finału. Jednakże później okazało się, że jury podjęło decyzję o zdyskwalifikowaniu Justyny Kowalczyk. Ich zdaniem Polka na jednym z fragmentów trasy pobiegła krokiem łyżwowym - niedozwolonym w technice klasycznej. Miejsce Kowalczyk w finale zajęła więc kolejna zawodniczka - Marianna Longa.

Pierwszy etap Nordic Opening wygrała Marit Bjoergen. Miejsce drugie zajęła Petra Majdić, a trzecie Astrid Jacobsen. Natomiast Justyna Kowalczyk ostatecznie sklasyfikowana została na jedenastej pozycji.