Facebook Google+ Twitter

Nordic Opening: dyskwalifikacja Kowalczyk w półfinale sprintu

Decyzją sędziów Justyna Kowalczyk nie awansowała do finału sprintu techniką klasyczną podczas zawodów Pucharu Świata w Kuusamo. Pierwszy etap Nordic Opening wygrała niepokonana w tym sezonie Norweżka Marit Bjoergen.

Justyna Kowalczyk / http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.pl / http://pl.wikimedia.org/wiki/Plik:Broszura_o_licencjach_-_print.pdf / Fot. Tor Atle Kleven, Wikimedia CommonsDziś ruszył po raz pierwszy w historii biegów narciarskich trzyetapowy cykl zawodów o nazwie Nordic Opening, którego organizatorem jest lapoński kurort Kuusamo. Pierwszą konkurencję, sprint techniką klasyczną, rozegrano na dystansie 1,2 km. W rywalizacji kobiet spośród dziewięćdziesięciu dziewięciu biegaczek najlepszy czas eliminacji uzyskała Norweżka Marit Bjoergen - 3.06,55 min. Druga była Polka Justyna Kowalczyk (4,50 sek. straty), a trzecia Słowenka Petra Majdić (4,80). Do fazy pucharowej awans wywalczyło trzydzieści najlepszych zawodniczek biegów kwalifikacyjnych. Ta sztuka nie udała się czterem Polkom - Agnieszce Szymańczak (77. miejsce, 25,03 sek. straty), Ewelinie Marcisz (82, 27,16), Paulinie Maciuszek (88, 29,01) i Martynie Galewicz (95, 33,22).

W ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Marit Bjoergen, jej rodaczki: Vibeke Skofterud i Maiken Caspersen Falla, Justyna Kowalczyk i Petra Majdić. Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Oprócz zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do najlepszej dwunastki zawodów zakwalifikowały się również: Niemka Stefanie Boehler, Japonka Madoka Natsumi, Słowaczka Alena Prochazkova, Szwedka Charlotte Kalla, Norweżka Astrid Jacobsen oraz Włoszki: Marianna Longa i Arianna Follis.

W pierwszym półfinale zwyciężyła Marit Bjoergen, przed Astrid Jacobsen i Madoką Natsumi, w drugim natomiast - Justyna Kowalczyk, przed Charlotte Kallą i Petrą Majdić. Wszystkie one w pierwszej chwili awansowały do finału. Jednakże później okazało się, że jury podjęło decyzję o zdyskwalifikowaniu Justyny Kowalczyk. Ich zdaniem Polka na jednym z fragmentów trasy pobiegła krokiem łyżwowym - niedozwolonym w technice klasycznej. Miejsce Kowalczyk w finale zajęła więc kolejna zawodniczka - Marianna Longa.

Pierwszy etap Nordic Opening wygrała Marit Bjoergen. Miejsce drugie zajęła Petra Majdić, a trzecie Astrid Jacobsen. Natomiast Justyna Kowalczyk ostatecznie sklasyfikowana została na jedenastej pozycji.

Wyniki finału sprintu techniką klasyczną kobiet:
1. Marit Bjoergen (Norwegia) 3.08,3 min
2. Petra Majdić (Słowenia) 1,4 sek. straty
3. Astrid Jacobsen (Norwegia) 8,1
4. Charlotte Kalla (Szwecja) 11,0
5. Madoka Natsumi (Japonia) 11,2
6. Marianna Longa (Włochy) 12,2

W Nordic Opening udział biorą również mężczyźni. Dziś, podobnie jak panie, pobiegli oni techniką klasyczną na dystansie sprinterskim (1,4 km). Triumfował Norweg John Kristian Dahl. Na podium znalazł się również Kazach Aleksiej Połtaranin oraz Fin Sami Jauhojaervi. Polacy wypadli słabo. Maciej Kreczmer został sklasyfikowany na 57. pozycji, Sebastian Gazurek na 95., Mariusz Michałek na 103., a Maciej Staręga na 105. W zawodach brało udział 125 zawodników.

Kolejne konkurencje z cyklu Nordic Opening rozegrane zostaną już jutro. Na godzinę 11.00 zaplanowano bieg pań techniką klasyczną na dystansie 5 km, a na godzinę 12.30 bieg panów techniką klasyczną na dystansie 10 km.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Rzetelnie przygotowana relacja. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

- Decyzja jury jest bez zarzutu, bo faktycznie Justyna popełniła błąd. To było w ferworze walki. Wybiegła z toru, chciała wyprzedzać zawodniczki, a to było akurat na łuku. Żeby utrzymać się na trasie i na śniegu trzeba było podpierać się jedną nartą w trakcie pokonywania tego zakrętu. Justyna zrobiła to nieświadomie, ale mimo tej szybkości nie powinna była tego robić. Opanowała się po chwili, gdy zauważyła sama, że popełnia błąd, ale było już za późno. Na pięć kilometrów za dużo się odrobić nie da, to bardzo krótki dystans, rozgrywany bardzo szybko, więc wiele się nie zyska - Aleksander Wierietielny, trener Justyny Kowalczyk

- To było bardzo przykre, ponieważ w ten sposób tracę wiele ważnych punktów w mini tourze, ale będę walczyć do końca - Justyna Kowalczyk

- Jazda łyżwą była wyraźnie widoczna i dlatego decyzja sędziów była łatwa do podjęcia, właściwie bezdyskusyjna. Kowalczyk oraz Norweżka Maiken Caspersen Falla musiały zostać zdyskwalifikowane. - Vegard Ulvang, przewodniczący komitetu biegów narciarskich w FIS

- Te pięć, sześć kroków łyżwą i w efekcie nieobecność z powodu dyskwalifikacji w finale sprintu w Kuusamo może drogo kosztować żelazną Polkę. Tracąc prawdopodobne miejsce na podium, w fińskim mini tourze ma już dużą stratę do prowadzącej Marit Bjoergen - komentator norweskiej telewizji NRK

- Ponowne wielkie uderzenie. - norweskie media o zwycięstwie Marit Bjoergen

- Okrojony finał bez wszechstronnej Justyny Kowalczyk, która może w każdej chwili wygrać z każdym. - szwedzkie media o dzisiejszym sprincie

Źródło: SportoweFakty.pl


Klasyfikacja generalna Nordic Opening:
1. Marit Bjoergen (Norwegia) 2:06,5 min.
2. Petra Majdić (Słowenia) +8,8 sek.
3. Astrid Jacobsen (Norwegia) +18,6
4. Charlotte Kalla (Szwecja) +20,3
5. Madoka Natsumi (Japonia) +22,5
6. Marianna Longa (Włochy) +25,7
7. Alena Prochazkova (Słowacja) +28,0
8. Arianna Follis (Włochy) +30,1
9. Stefanie Boehler (Niemcy) +32,4
10. Justyna Kowalczyk (Polska) +32,5

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:
1. Marit Bjoergen (Norwegia) 150 pkt.
2. Charlotte Kalla (Szwecja) 120
3. Arianna Follis (Włochy) 90
4. Petra Majdić (Słowenia) 68
5. Astrid Jacobsen (Norwegia) 67
6. Vibeke Skofterud (Norwegia) 66
7. Justyna Kowalczyk (Polska) 60
8. Marianna Longa (Włochy) 52
9. Kristin Stoermer Steira (Norwegia) 50
10. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 45

Źródło: FIS

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jorge
  • Jorge
  • 26.11.2010 22:10

Dzięki, a dokładnie to (poza autorem):

Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 2.0. lub w skrócie (cc-by-sa 2.0)

link do pliku (jeśli nie został on zmodyfikowany) nie jest konieczny. Najbezpieczniej kliknąć w link licencji i go dodać, czyli w tym przypadku:

http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.pl

też będzie dobrze. Przy okazji proszę o rozpropagowanie tego:

http://pl.wikimedia.org/wiki/Plik:Broszura_o_licencjach_-_print.pdf

Będzie łatwiej korzystać. Zawsze możecie też spokojnie zapytać ludzi ze stowarzyszenia czy z projektów jak to robić, aby było ok. W końcu nie po to uwalniamy, by się sądzić ;)

Za to, że się staracie to i tak szacun. W mainstreamie ludzi się zlewa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jorge
  • Jorge
  • 26.11.2010 21:10

Mam prośbę do autora tekstu. Czy mógłbyś Mariuszu oznaczyć plik odpowiednio do licencji na jakiej został on zamieszczony w źródle, z którego go pobrałeś?

Z góry dziękuję. To nie będzie wiele, ale będzie fair w stosunku do osób (i społeczności), które pozwalają innym korzystać z udostępnianych przez siebie treści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.