Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12529 miejsce

Nordic walking receptą na spadek formy

Jeśli dokuczają Wam krótkie dni, brak słońca, zbyt dużo czasu spędzacie przed komputerem, a jedyna formą sportu jest spacer po gazetę, to nordic walking jest właśnie dla Was.

Instruktorka NW Alina Matuszkowiak (z lewej) i Lidia Raś. / Fot. Nordic Walking (NW) jest dla każdego. I to jest jego największą zaletą. Jest połączeniem spaceru, joggingu, chodu sportowego i narciarstwa biegowego. Dzięki specjalnym kijkom pozwala ćwiczyć całe ciało, bo uruchamia około 90 proc. mięśni. Dyscyplina ta pochodzi z krajów skandynawskich. W latach 70. trenerzy narciarstwa biegowego wymyślili NW, poszukując takiej formy sportu, która kształciłaby konieczne umiejętności także latem.

Trenuj z instruktorem


Lubię chodzić, nie znoszę nudnych ćwiczeń w sali gimnastycznej, potrzebuję ruchu po całym tygodniu pracy - wydaje się więc, że to dyscyplina dla mnie. Dopóki nie spróbuję, nie przekonam się. W zamglony weekendowy ranek czeka mnie pierwsza lekcja nordic walking. Umówiłam się z instruktorką, bo wbrew pozorom, nawet w przypadku tej prostej dyscypliny odrobina techniki jest niezbędna, jeśli chcemy efektywnie trenować.
– Odpowiednia technika pozwala właściwie uaktywnić wszystkie mięśnie, a o to przecież chodzi - mówi Alina Matuszkowiak, instruktorka NW w Warszawie. Naturalnie w żaden sposób nie zaszkodzimy sobie, jeśli będziemy kijków używać tylko jako podpórki, ale jeśli oczekujemy czegoś więcej, to musimy wiedzieć jak to osiągnąć.

Dobór sprzętu


NW można uprawiać o każdej porze roku. Fot. Lidia Raś / Fot. Instruktorka wypożycza mi kije odpowiednie do mojego wzrostu, radząc jednocześnie na co mam zwrócić uwagę, jeśli zdecyduję się na kupno własnych.
– Nie polecam kupowania kijów nim zacznie się chodzić na dobre - mówi Alina Matuszkowiak – Przy takim samym wzroście można mieć różny zasięg ramion, stawiać kroki różnej długości. Sprawdźmy wpierw z jakimi kijkami trenuje się nam najwygodniej. Ponadto inwestując w sprzęt warto pamiętać, by kupować kije z dodatkiem włókien węglowych, bo gwarantują on trwałość. Cena pary kijków waha się od 200 zł wzwyż. Nie kupujmy raczej kiepskich podróbek za 60 zł, bo szybko się połamią!

Koordynacja ruchów


Naukę zaczynamy od rozgrzewki: kilka ćwiczeń z wykorzystaniem kijków poprawi krążenie i rozluźni mięśnie. Ruszamy. Muszę pamiętać o koordynacji ruchów nóg i rąk. Jeśli poczuję ból barku i rąk, to dobrze! Oznacza to, że wszystkie mięśnie zaczęły pracować. Stawiam coraz dłuższe kroki, a kijki przestają być tylko podpórką. Ułatwiają narzucenie określonego rytmu marszu. Po 30 minutach czuję, że napięte mięśnie rozluźniły się, a organizm się dotlenił. Jest naprawdę fantastycznie, świat jakoś lepiej wygląda, mimo iż nadal jest pochmurno. Zauważam też w praktyce, że mięśnie ramion i barków są aktywne; przy tradycyjnym marszu zwykle pozostają nieruchome.

Zalety Nordic Walking


Alina Matuszkowiak wymienia zalety tej dyscypliny: poprzez odepchnięcie "z kijka" uaktywniają się mięśnie kończyn górnych i karku, wzmacniając kręgosłup; zmniejsza się napięcie mięśniowe, poprawia krążenie. Istotne jest też wzmocnienie układu oddechowego, ruchowego i kostnego, spalenie zbędnych kalorii, działanie antystresowe. NW nie obciąża stawów, zmniejsza odczucie wysiłku (to istotne dla leniuchów).
Po godzinie marszu mogę jeszcze do zalet dodać zbawienne działanie ruchu na świeżym powietrzu i fakt, iż sport ten można uprawiać o każdej porze roku, łącząc go ze spotkaniami towarzyskimi. Polecam!Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.09.2010 11:43

Rzeczywiście - jest Pani, Lidio prekursorką w promowaniu tego pięknego sportu na W24 :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, na pewno sobie nie szkodzą! Ewentualnie nie pracują te wszystkie Ich mięśnie, które mogłyby pracować. Udanych spacerów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lidio, dziekuje Ci za ten artykuł. Szczerze mówiac, nie wiedziałam, że chodzenia z kijkami trzeba się nauczyc. Kupiłam je moim rodzicom, a oni juz prawie pól roku codziennie maszeruja wzdłuz plaży, ale moze robia jakieś błędy, moze sobie szkodzą? Muszę w takim razie popytać ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.