Facebook Google+ Twitter

Nordyckie El Dorado

W mroźnych i niedostępnych puszczach Laponii wciąż płyną rzeki, w korytach których znajduje się złote bryłki. Czy więc epoka traperów i poszukiwaczy złota naprawdę już przeminęła?

Kiedy w 1896 roku Stany Zjednoczone obiegła wieść, że w Yukonie, nad rzeką Klondike, znaleziono złoto, już po kilkunastu miesiącach było tam zarejestrowanych ponad 30 tysięcy poszukiwaczy tego skarbu. Wśród nich Jack London, późniejszy autor „Zewu krwi”, który przyczynił się do rozsławienia wypraw poszukiwaczy. Tymczasem ponad trzydzieści lat wcześniej, już w 1865 roku, w fińskiej części Laponii odkryto w piaskach rzeki Ivalo grudki tego cennego kruszcu. Ponad pięciuset poszukiwaczy zaopatrzonych w sita ruszyło na północ w poszukiwaniu samorodków złota. Mimo że z czasem poszukiwaczy przybywało, w Ivalo i pobliskich rzekach wciąż znajdowano złoto. Największa znaleziona bryłka ważyła blisko pół kilograma! Jednak w końcu i najbardziej wytrwali traperzy opuścili Sampi (jak sami Saamowie nazywają Laponię), wygnani przez jej niegościnny klimat.

Złoto Laponii przeżyło swój renesans tuż po II Wojnie Światowej. Gdy zakończyła się bohaterska walka Finów w Wojnie Zimowej, zdemobilizowani żołnierze wracający na południe przez lapońską puszczę odkryli bryłki żółtego metalu w nurtach pobliskiej rzeki Lemmenjoki. Okazało się, że złoto wciąż można odnaleźć w zimnych wodach północnych rzek. Obecnie co roku do Laponii przyjeżdża garstka poszukiwaczy złota. Gdy zabawi się nieco dłużej w jednym z pubów Ivalo czy Saariselkä można wysłuchać opowieści i legend o złocie Saamów. Czasem można natrafić na klienta, który wymienia złote okruchy na duże piwo (puby wymieniają gram złota na 4 piwa!). A jeśli ktoś chciałby sam spróbować poszukać złota, a podczas spaceru brzegiem rzeki nie uda się znaleźć skarbu, zawsze może wziąć udział w Święcie Płukania Złota, które co roku na początku sierpnia urządzają gościnni Finowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.