Facebook Google+ Twitter

Norman Davies na Uniwersytecie Warszawskim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-27 16:05

Wydawnictwo Znak i Uniwersytet Warszawski zapraszają 28 października na wykład prof. Normana Daviesa z okazji światowej premiery jego najnowszej książki "Zaginione królestwa"

 / Fot. okładka"I’r anghofi edig" (Dla tych, o których historycy przeważnie zapominają) - tak brzmi dedykacja do najnowszej książki Normana Daviesa.

To nie jedyny intrygujący passus w tym tomie. We wstępie Davies pisze:

Warto się zastanowić nad powyższymi wrażeniami choćby dlatego, że życie składa się nie tylko z triumfów i sukcesów, ale także z porażek, chybionych posunięć i bohaterskich prób. Miernota, stracone szanse i falstarty może nie zawsze trafiają do najbardziej sensacyjnych nagłówków
gazet, ale zdarzają się równie często. Panorama przeszłości jarzy się wprawdzie od przejawów wielkości niczym od klejnotów, ale zapełniają ją głównie potęgi mniejszego kalibru, ludzie mniejszego kalibru, losy mniejszego kalibru i mniejszego kalibru emocje. A co najważniejsze,
badaczom historii trzeba przypominać o przemijalności władzy. Albowiem przemijalność jest jedną z podstawowych cech zarówno ludzkiej kondycji, jak i ładu politycznego.

Wcześniej czy później, wszystko dobiega kresu. Wcześniej czy później, każde centrum zmienia się w peryferie. Wszystkie państwa i wszystkie narody, bez względu na to, jak byłyby potężne, mają swój okres rozkwitu, a potem ustępują miejsca innym.

"Zaginione królestwa" powstały z inspiracji takich właśnie trzeźwych, lecz nieszczególnie pesymistycznych prawd.


Wykład rozpocznie się 28 października o godz. 17.30 na Uniwersytecie Warszawskim w Sali Balowej Pałacu Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.