Facebook Google+ Twitter

Norman Davies o historii w małych kapsułkach

Czy stare znaczki, wyblakłe pocztówki i pożółkłe listy mogą tworzyć historię? Na to pytanie i na wiele innych odpowiadał Norman Davies podczas konferencji prasowej poświęconej promocji swojej nowej książki pt. "Od i do, czyli dzieje Polski według historii pocztowej".

 / Fot. materiały prasowe PAPDzieje Polski to panorama zrobiona z mozaiki ludzkich emocji i wspomnień zachowanych w listach i na pocztówkach - mówi o swojej najnowszej książce Norman Davies. "Od i do, czyli najnowsze dzieje Polski według historii pocztowej" to przykład tworzenia historii poprzez analizę bardzo osobistych rzeczy i odniesienie ich do historii w całości. Autor zbiera listy i pocztówki związane z Polską od ponad 20 lat. Kupuje je w antykwariatach i na pchlich targach. Pierwszą kartkę kupił przypadkowo.

- Padał deszcz. Schroniłem się w sklepie filatelistycznym. Właściciel okazał się Polakiem. Wiele rzeczy w sklepie dotyczyło Polski. Kupiłem kopertę wysłaną z Bielska do Bradford z 1909 roku - wspomina Norman Davies. Ostatnie trzy lata to uzupełnianie zbiorów. Około 90 proc. pocztówek. listów i dokumentów przedstawionych w książce pochodzi ze zbiorów autora. Resztę udostępnili życzliwi ludzie, a w szczególności Marek Sosenka, zbieracz pocztówek z Krakowa, który w swojej kolekcji ma ok. 700 tys. kartek pocztowych.

Byłem zdziwiony, kiedy zobaczyłem jak bogaty jest materiał i kiedy okazało się, że powstaną z niego dwa tomy - mówi Davies. - Szukałem rzeczy, które dla filatelistów są nieważne. Na przykład pospolity i trochę zabrudzony znaczek dla mnie jest cenny, ponieważ ma datę 11 listopad 1918. Dużo przeżył - dodaje autor.

Dzięki temu, że listy i kartki pocztowe są adresowane do konkretnych osób, można prześledzić jak wydarzenie z historii wpłynęło na los danej osoby czy rodziny. Książka opisuje prawdziwe życie jednostek, nie jest analizą sytuacji społecznej. - Każda kartka pokazuje konkretną sytuację, to taka mała kapsułka z historii - opowiada o książce Norman Davies. Do małych kapsułek historii można zaliczyć list, w którym żołnierz pisze do matki, by ta nie przysyłała mu na front bielizny. Małymi kapsułkami są historie ludzi, którzy wysyłają do rodzin kartki z obozów koncentracyjnych ze stwierdzeniem "Nie wiemy, po co tu jesteśmy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.