Facebook Google+ Twitter

Norman Davies promował swoją książkę w Warszawie

Do Warszawy przyjechał profesor Norman Davies. Cykl spotkań, które rozpoczęła konferencja prasowa w stolicy to akcja promocyjna jego najnowszej książki "Europa Walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo".

 / Fot. fot. Anna KluczyńskaPierwszy września. Kilka minut po godzinie 13 na teren Muzeum Powstania Warszawskiego zabytkowym Fiatem 508 (jako jedynym w świecie w pełni sprawnym i dopuszczonym do ruchu) podjeżdża prof. Norman Davies. Towarzyszą mu adiutanci ubrani w oryginalne zabytkowe mundury polskich żołnierzy z 1939 roku. Profesor wysiada, aby przywitać się z przybyłymi na spotkanie dziennikarzami, a następnie udaje się do sali z bombowcem Liberator B-24, gdzie odbyła się konferencja.

W trakcie spotkania profesor omówił kontrowersyjne tezy zawarte w książce "Europa walczy 1939 - 1945. Nie takie proste zwycięstwo". Pierwsza z nich traktuje o tym, że wojnę wygrała Armia Czerwona. - Stalin wygrał, wśród zwycięzców miał pierwsze miejsce, on najbardziej skorzystał na wojnie . Profesor przedstawił też proporcje szkód wyrządzonych Niemcom przez poszczególne armie aliantów; Związek Radziecki - 80 proc., USA -15 proc., Anglia - 5 proc., co oznacza umniejszenie zasług Amerykanów i Brytyjczyków w rozgromieniu hitlerowskiej armii.
 / Fot. fot. Anna Kluczyńska
Bardzo dobrze mówiący po polsku prof. przeczytał także wiersz, napisany przez jego przyjaciela umieszczony na końcu nowej książki żartując przy tym, że zawsze mu powtarzano, że książek nie czyta się od końca. Następnie odpowiedział na serię pytań od dziennikarzy. Pytany co miało wpływ na taki, a nie inny podział książki (w książce działaniom wojennym, polityce, żołnierzom i ludności cywilnej poświęcony jest osobny rozdział) odpowiada: - Chciałem namalować całą panoramę wojny. Los cywilów jest równie ważny jak walka wojenna.

Nawet jeśli pytania nie były bezpośrednio związane z książką, prof. nie unikał odpowiedzi. Na pytanie co sądzi o tym co ostatnio dzieje się wokół Lecha Wałęsy powiedział: - Żałosne jest to, że historia używana jest do celów partyjnych. Wałęsa to nazwisko, które za granicą jest najbardziej znane ze wszystkich Polaków". Profesor zasugerował również, że historię wciąż należy badać: - Historycy mają rożne zdania, pewnie nigdy nie dojdziemy do konsensusu, ale analizy historii są ciągle potrzebne....

Konferencja nie obyła się bez drobnych przeszkód. Na początku spotkania na kilka minut "siadły" mikrofony. To jednak nie przeszkodziło profesorowi w prowadzeniu dyskusji. Davies wstał, podszedł do zebranych osób, i bez nagłaśniającego sprzętu mówił o II wojnie światowej.

Spotkanie w Warszawie to pierwsze z promocyjnych spotkań z profesorem. Poza stolicą Davies odwiedzi:
Gdańsk - 3 września
Poznań - 5 września
Wrocław - 6 września
Katowice - 8 września
Kraków - 9 września
Lublin - 10 września
Rzeszów - 12 września

***
 / Fot. fot. Anna KluczyńskaNorman Davies - urodził się w 1939 roku w Bolton, w północnej Anglii. Studiował w Magdalen College w Oksfordzie, w Grenoble, w Perugii oraz w University of Sussex. Z Polską połączyły go studia historyczne na Uniwersytecie Jagielońskim. Jest doktorem honoris causa UJ, doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, honorowym obywatelem Lublina, Wrocławia, Krakowa i Warszawy. To także honorowy członek powstańców warszawskich i korespondent Akademii Umiejętności w Krakowie. Współpracował m.in. z "The Times", "New York Review of Books", "The Independent" oraz z BBC. Jego dzieła to m.in.: "Europa. Rozprawa historyka z historią", "Boże Igrzysko" czy bestsellerowe "Powstanie '44".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oooooo, kolega ONR-owiec tudzież NOP-owiec się odnalazł...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.09.2008 22:31

Polityk z niego dobry(nie dosłownie polityk), ale historyk średni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.