Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9772 miejsce

Normandia - część I. Honfleur, malownicze miasto artystów

W Honfleur, głównym porcie obronnym z XV wieku, położonym w Dolnej Normandii w departamencie Calvados spotykali się Sisley, Pissarro, Cézanne i Renoir. Zatrzymajmy się tu na chwilę, by poznać to malownicze miasteczko.

 / Fot. W24- Jedziemy na wakacje do Normandii. Jakich miejsc nie wolno tam ominąć? – zapytał mój znajomy. Wymieniam szybko Mont Saint-Michel i jeszcze kilka miejscowości. Normandia, to morze odległe tylko o dwie godziny drogi od Paryża, to piękne piaszczyste i kamieniste plaże, skromne i luksusowe nadmorskie kąpieliska, białe klify, malownicze porty rybackie, lasy, pastwiska, pola uprawne, spokojna francuska prowincja. Region ten słynie z ogromnych pastwisk, hodowli bydła, produkcji serów, stąd pochodzi mój ulubiony camembert. Są tu liczne sady jabłoni. Z jabłek produkuje się calvados.

Normandia była zamieszkiwana przez plemiona celtyckie. W VI wieku została opanowana przez Franków. Wtedy zaczęły powstawać klasztory benedyktyńskie. Za panowania Karolingów zajęli ją Normanowie, od których przejęła nazwę. Rozwijali oni budownictwo obronne i sakralne. W XI wieku ukształtowała się tu lokalna szkoła architektury romańskiej. Wiele cech romańskich przejęła architektura gotycka. W XII wieku, jako posiadłość Plantagenetów, stała się przedmiotem sporu między Francją i Anglią. W czasie Wojny Stuletniej była jednym z głównych terenów działań wojennych. W pierwszej połowie XV wieku należała do Anglii. Później stała się prowincją Francji. Jedna z uliczek Honfleur. Domy o charakterystycznej dla Normandii budowie szachulcowej. Kwiaty dodają miastu uroku. / Fot. Urban licencja GNU1.2

Honfleur. Domy o fasadach pokrytych łupkiem dachówkowym. / Fot. WikimPir6mon licencja GNU1.2W czasie II wojny światowej rozegrała się tu największa operacja morsko-desantowa. W działaniach wojennych brały udział jednostki polskie. Po ciężkich walkach zastało wiele wojennych cmentarzy, na których od 1944 spoczęło po morderczych walkach dziesiątki tysięcy młodych chłopców różnych narodowości. Polski cmentarz znajduje się w okolicach Falaise.

Normandię upodobali sobie artyści, zwłaszcza malarze impresjoniści. Jednym z ich ulubionych miast od 150 lat jest Honfleur znane ze starego malowniczego portu, z charakterystycznymi domami o fasadach pokrytych łupkiem dachówkowym. Domy te były i są ulubionym tematem artystów. Malowali je między innymi Gustave Courbet, Eugène Boudin, Claude Monet i Johan Barthold Jongkind. Stworzyli oni szkołę École de Honfleur, która przyczyniła się do powstania impresjonizmu.

Dzwonnica kościoła św. Katarzyny / Fot. urandMatthieu licencja GNU1.2Pierwsza wzmianka o Honfleur pochodzi z czasów Ryszarda III, księcia Normandii, z 1027roku. W XII wieku był tu ważny port tranzytowy towarów przewożonych z Rouen do Anglii.

Położone w bogatym regionie, Honfleur miało pozycję strategiczną po Wojnie Stuletniej. Charles V ufortyfikował osadę, by broniła Anglikom dostępu do ujścia Sekwany wraz z portem Harfleur, położonym po przeciwnej stronie ujścia, zamykając dostęp rzeki wrogim statkom. Honfleur zostało jednak zdobyte i okupowane przez króla Anglii w 1357 roku, później jeszcze w 1419 i 1450 roku. Poza tym, port służył za bazę wypadową licznym ekspedycjom francuskim plądrującym wybrzeża angielskie. Raz nawet udało im się zniszczyć częściowo miasto Sandwich w hrabstwie Kent około 1450 roku, po tym jak Anglicy opuścili Normandię na wskutek przegranej bitwy pod Formigny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście urokliwe. Słyszałam od przyjaciółek, że Normandia jest "grzechu" warta. Autorka potwierdza tą tezę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nic straconego, Wojtku:) Do czterech razy sztuka. Zaczęłam już opisywać inne miasta Normandii. Będziesz miał gotowy przewodnik. Uprzedzam, że na Normandię trzeba przeznaczyć miesiąc wakacji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+5 Piękne miejsce. Piękna Normandia. Zgrzytam zębami ze złości, bo trzykrotnie przejeżdżając wielkim mostem Ponte du Normandie widzieliśmy drogowskaz na pobliskie Honfleur, lecz zawsze spieszyliśmy się dalej na Zachód lub wracając - do domu.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy opis , na pewno miejsce warte odwiedzenia !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mont Saint-Michel opisałam w artykule link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.