Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30715 miejsce

Normandia - przewodnik samochodowy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-04-29 00:18

Prowincja północnej Francji - Normandia, to tereny okraszone zielonymi pagórkami i sielskimi wioskami. Tu po prostu czas zatrzymał się we właściwym czasie.

Mont Saint Michel / Fot. Izabela NowakCzas tu płynie zdecydowanie wolniej a klimatyczne sklepiki i kawiarnie wyglądają jakby były z piernika i marcepana. Mieszkańcy, wyjęci z francuskich, starych filmów, degustują sery, wina, a popijając kawę długo gawędzą nic nie robiąc sobie z upływającego czasu. Spokój. Jesteśmy w Normandii, prowincji Francji pierwotnie zasiedlonej przez Wikingów.

Górna Normandia

Jadąc od północy wzdłuż wybrzeża drogą nr D925 dojedziemy do portowego miasta Dieppe. Stąd codziennie można przedostać się drogą morską do brytyjskiego portu Newhaven nieopodal Brighton. Serce miasta znajduje się tuż przy ujściu rzeki Béthune, tam zobaczymy wyśmienicie zaopatrzony targ rybny. Wąskie uliczki, liczne kawiarnie, przygrywający tam kataryniarze i stylowe stoiska z serami, owocami, przyprawami, przeniosą nas w scenerię z filmu „Amelia”. Czas stanął tu w miejscu (…) i to w dobrym czasie.

Kierujemy się na południe w kierunku alabastrowego wybrzeża. Najszybciej i najtaniej dojedziemy tam wzdłuż wybrzeża kontynuując podróż drogą D925. Po 80 km jesteśmy w słynnym kurorcie - Etretat. Tu wszyscy spacerują po ścieżkach na klifów szczycie podziwiając urwiska i niezwykłe formy skalne, które wyrzeźbiła woda. Największy podziw budzą Drzwi i Igła (Portes i Aiguille). Dla amatorów wczesnych poranków przyjemnym okaże się spacer po plaży i obserwowanie połowów małży lub w blasku wschodzącego słońca wizyta w XI-wiecznym kościółku na szczycie jednego z klifów.

W godzinach odpływu można odbyć spacer u podnóża klifów, zaglądając do naturalnych i grot przemykając się przez skalne przesmyki, które podczas przypływów są wypełnione oceaniczną wodą! To taki spacer z dreszczykiem szczególnie dla tych, którzy nie czytają szczegółowo tablic informacyjnych z wyszczególnionymi godzinami przypływu. Zachęcam jednak do dobrego zaplanowania takiej przechadzki i odpowiednio wczesnego powrotu przed przypływem. Dla tych, którzy jednak nie zdąża wrócić na suchy ląd zaznaczono specjalne suche miejsca gdzie należy przypływ przeczekać. Ahoj przygodo!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.