Facebook Google+ Twitter

Norwegia. Anders Breivik prawdopodobnie nie jest chory psychicznie

Więzienni psychiatrzy nie podzielają opinii, jaką wydali biegli wyznaczeni przez sąd w listopadzie 2011 roku. Ich wyniki badań znacznie różnią się od tego, co do tej pory przedstawiono. Poinformowano także, że pojawił się trop prowadzący na Białoruś.

Anders Breivik oczekuje na wyniki ekspertyz i badań, które rozstrzygną jednoznacznie jego zdolność do uczestniczenia w procesie oraz konsekwencje, jakie będzie mógł ponosić. Czyny, za które powinien odpowiedzieć, to podłożenie bomby 22 lipca 2011 roku w Oslo oraz masakry na wyspie Utoya. W wyniku wybuchu zginęło 8 osób; strzelając z broni palnej Breivik zabił 69 osób.

Najnowsze opinie o stanie zdrowia sprawcy przedstawił w środę prokurator Sven Holden. Sąd przyjął zgromadzony materiał w którym czterech ekspertów z więzienia Ila w Oslo podnosi, iż nie dopatrzyli się u Breivika oznak psychozy czy schizofrenii, a nawet zakwestionowali potrzebę zażywania lekarstw przez ich podopiecznego. Ponadto według ich opinii małe jest prawdopodobieństwo by targnął się na własne życie - pisze
The Independent. Sąd może zadecydować o przeprowadzeniu dodatkowych badań lekarskich zamachowca. Za datę rozpoczęcia procesu ogłoszono 16 kwietnia 2012 roku. Tak więc, na dziś niewiadomą wciąż pozostaje rzeczywisty stan zdrowia Breivika, a ma to oczywisty i bardzo poważny wpływ na potraktowanie sądzonego w przyszłości.

Przy okazji prac dochodzeniowo śledczych wskazywano
na wiele prawdopodobnych i sensacyjnych powiązań. Zaistniał "ślad polski", który wiązał się z zakupami pewnych artykułów, jakie posłużyły Breivikowi przy konstruowaniu ładunków wybuchowych. Ostatnim z odkrytych międzynarodowych śladów jest trop prowadzący na Białoruś - podaje Polskie Radio.

Norweska prokuratura zamierza przesłuchać Białorusinkę, z którą Anders Breivik utrzymywał kontakty. Zapoznali się poprzez internetowy portal randkowy. Zamachowiec, jak ustalono, odwiedzał swoją znajomą na Białorusi kilkakrotnie. Nie zanosi się na jakieś sensacyjne odkrycie, niemniej epizod białoruski jest wnikliwie i szczegółowo badany przez śledczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.