Facebook Google+ Twitter

Norwegia. Anders Breivik uznany przez biegłych za niepoczytalnego

Norweska prokuratura poinformowała, że biegli psychiatrzy uznali Andersa Breivika za niepoczytalnego w trakcie dokonania zabójstwa 77 osób w Oslo i na wyspie Utoja, 22 lipca 2011 r.

Jak podaje serwis onet.pl, jeśli sąd uzna Breivika za niepoczytalnego, to zgodnie z prawem winny morderstwa 77 osób nie będzie mógł zostać skazany. W takim przypadku zostałby skierowany do szpitala psychiatrycznego na czas nieokreślony.

Jeden z psychiatrów, Torgeir Husby, powiedział agencji Associated Press, że w raporcie znajduje się "jasny wniosek" dotyczący zdrowia psychicznego Breivika, jednak nie podał żadnych konkretnych informacji.

Zgodnie z procedurą, do końca roku opinię psychiatrów zweryfikuje fachowa komisja. "Rzeczpospolita" pisze, że psychiatrzy rozmawiali z Breivikiem łącznie przez 36 godzin, oglądali nagrania z policyjnych przesłuchań oraz rozmawiali z jego matką.

Podczas przesłuchania przed sądem Breivik przyznał się do zabicia 77 osób, ale twierdził, że nie popełnił przestępstwa. Zakwestionował też kompetencje sądu. "Jestem wojskowym przywódcą norweskiego ruchu oporu i Rycerzy Templariuszy Norwegii. Jeśli chodzi o kompetencje (sądu), to kwestionuję je, ponieważ otrzymaliście swój mandat od organizacji wspierających ideologię nienawiści, gdyż wspierają one wielokulturowość" - oznajmił.

Jeśli sąd nie uzna Breivika za niepoczytalnego, będzie grozić mu 21 lat więzienia, ale śledczy biorą pod uwagę próbę postawienia mu zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości. W takim wypadku mógłby spędzić w więzieniu nawet 30 lat.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziwny jest ten świat. A niektórzy za jedno morderstwo dostają po 192 lata...
Innych się uniewinnia jak Petera Vogla.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.