Facebook Google+ Twitter

Norwegia. F-16 omyłkowo ostrzelał własnych żołnierzy

Norweskie media potwierdzają, że w ubiegłym tygodniu miało miejsce niebezpieczne zdarzenie z udziałem F-16 na wyspie Tarva. Podczas ćwiczeń pilot myśliwca omyłkowo otworzył ogień w kierunku wieży kontrolnej. W budynku przebywali żołnierze.

Norweski F-16 opuszcza Bodø Airstation podczas ćwiczeń Cold Response 2012. ID: F809008D6F1348C9 867E1CC8BFE20594 / Fot. Trond Hoeyvik/Luftforsvaret/Norwegian Armed ForcesNorweskie media potwierdzają, że w ubiegłym tygodniu miało miejsce niebezpieczne zdarzenie z udziałem F-16 na wyspie Tarva. Podczas ćwiczeń pilot myśliwca omyłkowo otworzył ogień w kierunku wieży kontrolnej. W budynku przebywali żołnierze.

Incydent wydarzył się w nocy 13 kwietnia. Dwa samoloty F-16 odbywały strzelanie do celów wskazywanych przez siły lądowe, w pobliżu zachodniego wybrzeża Norwegii. Jeden z samolotów miał zaatakować symulowany cel na lotnisku, oddalony o około 500 metrów. Zamiast prawidłowego trafienia pilot ostrzelał wieżę kontrolną, jaka znajdowała się w granicach pola ćwiczeń.

Wedle relacji trzech oficerów, którzy znajdowali się wewnątrz budynku, wszystko stało się tak szybko, że nie mieli czasu zareagować wobec siły działek Vulcan, oddających 100 strzałów na sekundę. Wieża została lekko uszkodzona przez ostrzał.

- Zawsze istnieje pewne ryzyko w związku z ćwiczeniami i szkoleniem z ostrą amunicją. Ale oczywiście to jest coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć. Komisja śledcza wykryje, co poszło nie tak - oznajmił szef łączności i rzecznik norweskich sił powietrznych, major Stian Roen. Oficer dodał, że cała sprawa jest bardzo poważnie traktowana przez władze wojskowe.


źródła: Norway Today

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.