Facebook Google+ Twitter

Norwegia: małżeństwo już dla obu orientacji seksualnych

Norwegia ma nowe prawo małżeńskie. Zgodnie z nim, partnerzy tej samej płci będą mogli wziąć ślub. Małżeństwa homoseksualne będą miały prawo do adopcji, a pary lesbijskie uzyskają możliwość sztucznego zapłodnienia na koszt państwa.

 / Fot. http://www.sxc.hu/photo/333342Nowe prawo, które czyni z małżeństwa instytucję neutralną płciowo zostało przyjęte przez norweski parlament wyraźną większością dwóch trzecich głosów. Z siedmiu partii zasiadających w Stortingu tylko dwie opozycyjne partie, Chrześcijańska Partia Ludowa i Partia Postępu, głosowały przeciw. Trzy partie rządowe i część opozycji zgodnie głosowały za przyjęciem nowej ustawy.

Co ciekawe, zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy ustawy używali praw dziecka jako uzasadnienia swojego stanowiska w tej sprawie. Zwolennicy argumentowali, że bez nadania takich samych praw małżeństwom homoseksualnym, dzieci pochodzące z tych związków zostaną skrzywdzone, ponieważ będą postrzegane jako mniej wartościowe w porównaniu z dziećmi, które pochodzą z tradycyjnych rodzin. Z kolei oponenci próbowali dowieść przeciwieństw między interesami dorosłych a dzieci. Ich zdaniem cała dyskusja toczy się wokół życzeń dorosłych, którzy całkowicie ignorują potrzeby dziecka. Jako najlepszy przykład podawano temat sztucznego zapłodnienia. Według propozycji rządowej, dziecko, które urodzi się w wyniku sztucznego zapłodnienia, będzie miało prawo dowiedzenia się, kto jest jego ojcem dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Zdaniem przeciwników tej propozycji jest to złamanie podstawowych praw człowieka, a mianowicie prawa do wiedzy o swoim biologicznym rodzicu.

Przyjęcie nowego prawa przez parlament odzwierciedla poglądy większości mieszkańców Norwegii, zdecydowanie popierających zrównanie praw homoseksualistów z prawami osób heteroseksualnych. Anne Huitfedt, minister do spraw równouprawnienia, określiła decyzję Stortingu jako historyczną. – Usunęliśmy już teraz wszystkie przykłady gorszego traktowania homoseksualistów w ustawodawstwie naszego kraju –stwierdziła Huitfedt w wywiadzie udzielonym TV2, najpopularniejszej norweskiej stacji telewizyjnej.

Wbrew opinii pani minister, wielu Norwegów nadal uważa, że w norweskim prawie wciąż jeszcze jest miejsce na dyskryminację. Chociażby w kwestii zawierania ślubów kościelnych. Państwowy kościół norweski ma prawo, a nie obowiązek udzielania ślubu parom homoseksualnym. Kapłan, któremu nie pozwala na to sumienie, może odmówić udzielenia gejom i lesbijkom sakramentu małżeństwa.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

jeśli jakis chłopak woli chłopaka a dziewczyna dziewczyne to ich sprawa. Jedynie niezgadzam sie z adopcja i sztucznym zapłodnieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskiego. Z zespołu urojeniowego prześladowczo-gejowskiego :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Którego? Polskiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

OMG! Potrzebne zbiorowe leczenie narodu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

...no dla mnie też to jakieś chore.... ale za materiał należy się (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:(((
jeszcze brakuje, żeby księża mieli obowiązek dawania ślubu przedstawicielom lobby Sodomy i Gomory...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.