Facebook Google+ Twitter

Norwegia przywraca przepisy o zakazie żebractwa

Parlament Norwegii zdecydował, że przywróci zakaz żebractwa, który obowiązywał do 2005 roku.

 / Fot. Ixitixel, Gipsy Boy in SerbiaCC BY-SA 3.0Jak podaje wyborcza.pl, zakaz żebrania ma wejść w życie w całej Norwegii w 2015 roku, ale na poziomie lokalnym gminy mogą go wprowadzić już 1 lipca tego roku.

Na początku żebracy mają zniknąć z ulic i placów mniejszych miast. W zależności od efektów, decyzje podejmować będą też duże miasta. Choć oficjalnie przepis ma dotyczyć "zarówno obywateli Norwegii, jak i mieszkańców innych państw", to wiadomo, że chodzi głownie o obywateli krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza Romów z Rumunii i Bułgarii, których liczba wzrasta w Norwegii zwłaszcza latem.

Jak podaje wyborcza.pl, z danych policji wynika, że tylko w Oslo liczba Romów w tym okresie zwiększa się z około 300-400 do 2 tys. Część z nich mieszka w obozowiskach, niektórzy są bezdomni. Wg policji, wraz z przyjazdem Romów, wzrasta przestępczość. Zwolennikami przywrócenia zakazu żebractwa jest 2/3 ankietowanych obywateli Norwegii.

Przeciwko przepisowi są Chrześcijańscy Demokraci i liberalna partia Venstre. wg której ten zakaz to "haniebne prawo". Rzecznik Venstre stwierdził, że jest to "haniebne prawo", które pogorszy nie tylko sytuację mniejszości romskiej w Norwegii, ale też biednych i bezdomnych Norwegów. Norwescy chadecy i Partia Pracy powołują się na raport Związku Prawników, który udowadnia, że nie ma bezpośredniego związku pomiędzy żebraniem, a przestępczością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jakkolwiek denerwujące żebractwo może być , to jednak nie ma w nim znamion przestępstwa w rozumieniu ogólnym. Ale co może socjalistów obchodzić sprawiedliwość .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.