Facebook Google+ Twitter

Norwegia. Rozpoczął się proces zamachowców na redakcję "Jyllands-Posten"

Rozpoczął się proces trzech Norwegów oskarżonych o przygotowywanie, wspólnie z Al-Kaidą, zamachu na redakcję duńskiej gazety "Jyllands-Posten". Na łamach czasopisma w 2005 roku opublikowano 12 karykatur proroka Mahometa.

Siedziba redakcji Jyllands-Posten. / Fot. Tsca, domena publiczna / WikipediaPublikacja dziennika stała się przyczyną wielu gwałtownych protestów w krajach muzułmańskich na początku 2006 roku.

Oskarżeni to: szef grupy, 40-letni mężczyzna, z pochodzenia Ujgur; Mikael Davud (przeszedł szkolenie w obozie Al-Kaidy w Pakistanie w latach 2008-2009, gdzie nauczył się posługiwania materiałami wybuchowymi); iracki Kurd, 38-letni Szawan Sadek Sajed Budżak Budżak oraz 32-letni Uzbek, David Jakobsen.

Żaden z nich nie przyznał się do winy. Jedynie Szawan Budżak zgodził się na upublicznienie swojego wizerunku.

Jak podaje tvn24.pl, prokurator Geir Evanger podczas rozprawy powiedział, iż oskarżeni "nabyli perhydrol i aceton - składniki do produkcji materiałów wybuchowych - i planowali zabić duńskiego autora karykatur proroka". W komputerze Davuda znaleziono instrukcję do budowy bomby i materiały propagandowe Al-Kaidy.

Obrońca Mikaela Davuda zaprzeczył jakimkolwiek związkom swojego klienta z Al-Kaidą, sugerował również, iż Davud nauczył się on konstruować bomby, by wykorzystać tę wiedzę do zwrócenia uwagi na sposób traktowania przez Chińczyków ludności ujgurskiej.

Sam Davud po aresztowaniu przyznał się do zamiaru zaatakowania chińskiej ambasady w Oslo.

"Materiały chemiczne do budowy bomby przechowywał u siebie w domu Budżak, a Jakobsen kilkakrotnie dostarczał Davudowi perhydrol, aż w końcu sam skontaktował się z policją w listopadzie 2009 roku" - podaje tvn24.pl

Proces potrwa ok. sześć tygodni.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A jak służby specjalne są przygotowane do panowania nad sytuacją w Europie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.