Facebook Google+ Twitter

Norwegia: Trwa dyskusja na temat polskich pracowników

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-21 17:58

Politycy różnych opcji spierają się czy napływ Polaków zagraża systemowi ubezpieczeń społecznych.

W czwartek sekretarz współrządzącej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Raymond Johansen powiedział publicznie, że napływ polskich pracowników zagraża systemowi ubezpieczeń socjalnych i może doprowadzić do załamania się systemu emerytalnego.

Bardzo ostro zareagowała na to następnego dnia przewodnicząca Partii Konserwatywnej Erna Solberg oświadczając, że Johannes myli się, bo Polaków obowiązują takie same przepisy, jak Norwegów. Nie mogą oni bezrobotni powrócić do Polski pobierając tam w nieskończoność norweskie zasiłki, bo zabraniają tego przepisy. Nabierają też praw emerytalnych na tej samej podstawie, co Norwedzy. Posiadając już je, mogą osiąść, gdzie chcą - w Hiszpanii, Norwegii lub w Polsce.

Solbeg ponadto przypomniała, że Polacy nie otrzymują pieniędzy za darmo, a ich wkład pracy przyczynił się do rozwoju ekonomicznego Norwegii.

W związku z podobnymi kontrowersjami poinformowano, że 3 grudnia odbędzie się w Oslo seminarium, na którym zostaną podane m.in. wyniki badań prowadzonych wśród Polaków na temat ich planów na przyszłość oraz dokładne liczby dotyczące polskich przybyszy zatrudnionych w gospodarce norweskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.