Facebook Google+ Twitter

Norweskie kino w Tarnowie

W Tarnowie rozpoczyna się piąty Przegląd Filmów Norweskich. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się w Roku Ibsenowskim, w setną rocznicę śmierci dramaturga. Stąd też tytuł przeglądu - „W cieniu Norweskiego Dębu”.

 

Przegląd Filmów Norweskich organizowany jest w Tarnowie od pięciu lat. To nie tylko efekt dobrej współpracy tarnowskiego magistratu z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie, ale także rezultat starań tarnowianina Jana Ożgi, zainteresowanego różnorodnością kontaktów tarnowsko-norweskich.

Pierwszy przegląd odbył się w 2002 roku, a kolejne edycje pozwalają widzom odkrywać kino norweskie sprzed kilkudziesięciu lat, jak i najnowsze produkcje, zrealizowane w ostatnich latach. W ramach przeglądu pokazano już m.in. takie filmy jak „Bitwa o ciężką wodę” (1948 r.), „Głód” (1966 r.), „Księga Diny” (2002 r.), „Kumple” (2003 r.), czy nigdy nie wyświetlane w polskich kinach obrazy „Tropiciel” (1987 r.) i „Krystyna, córka Lavransa” (1995 r.).

Gośćmi wcześniejszych edycji przeglądu byli m.in. aktor Daniel Olbrychski (odtwórca roli Stanisława Przybyszewskiego w filmie „Dagny”), Leiv Igor Devold (student wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi), który, zgodnie ze swoim pochodzeniem, mieszka na przemian w Norwegii i w Polsce oraz Kazimierz Twardowski – artysta malarz z Naszacowic k. Nowego Sącza, zauroczony norweskim krajobrazem, którego piękno utrwala w swoich akwarelach.

Tegoroczny V Przegląd Filmów Norweskich organizowany jest w Roku Ibsenowskim, w setną rocznicę śmierci wybitnego dramaturga. Dlatego też piątą edycję przeglądu zatytułowano „W cieniu Norweskiego Dębu”. W programie znalazły się utwory powstałe w oparciu o sztuki Henrika Ibsena, ale także przykłady współczesnych filmów norweskich, w tym pokaz etiud filmowych zrealizowanych przez młodych Norwegów studiujących na wydziale reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Przegląd potrwa od 5 do 9 listopada, a wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące, odbywać się będą w Mościckim Centrum Kultury, w kinie „Millennium”. Przeglądowi towarzyszyć będzie ekspozycja zatytułowana „Henrik Ibsen”, ilustrująca życie i twórczość tego wybitnego dramaturga norweskiego.

V Przegląd Filmów Norweskich

Program przeglądu :

niedziela - 5 listopada

17:30 - Uroczysta inauguracja V Przeglądu Filmów Norweskich: "W cieniu Norweskiego Dębu"

- otwarcie wystawy "Henrik Ibsen"

- HAWAJE, OSLO (Hawaii, Oslo, Norwegia, 2004) - reż. Erik Poppe - 2 godz. 5 min.

- spotkanie z bp. Stanisławem Budzikiem, gościem Dni Polskich w Norwegii

poniedziałek - 6 listopada

18:00 - DZIKA KACZKA (Vildanden, 1963) - reż Tancred Ibsen - 1 godz. 45 min.

- "Ibsen w filmie" - spotkanie z krytykiem filmowym, red. Janem Olszewskim ("Kino")

wtorek - 7 listopada  

18:00 - PANI INGER Z ØSTRÅT (Fru Inger til Østråt, Norwegia, 1975) - reż. Sverre Udnaes - 1 godz. 37 min.

- "Norweski Dąb. O życiu i twórczości Henrika Ibsena" - spotkanie z historykiem literatury

środa - 8 listopada  

18:00 - WRÓG LUDU (En folkefiende, 2004) - reż. Erik Skjoldbjaerg - 1 godz. 30 min.

czwartek - 9 listopada  

18:00 - OSTATNI Z FLEKSNESÓW (Den siste Fleksnes, 1974) - reż Bo Hermansson - 1 godz. 26 min.

- Uroczyste zakończenie V Przeglądu Filmów Norweskich: "W cieniu Norweskiego Dębu" przez konsula Królestwa Norwegii Mariana Mikołajskiego

Wszystkie projekcje i spotkania odbywają się w kinie "Millennium" w Tarnowie-Mościcach. Bilety w cenie 3 zł i 1 zł do nabycia na pół godziny przed seansem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.