Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4686 miejsce

Nosisz soczewki? Uważaj na Acanthamoeba. Ten Pierwotniak żywi się okiem

Naukowcy ostrzegają przed Acanthamoeba. Ten groźny pierwotniak może spowodować ślepotę. Szczególnie narażeni są użytkownicy soczewek kontaktowych.

 / Fot. CDC/ Dr. George Healy/PD-USGOV-HHS-CDCW pierwszej kolejności zagrożeni są użytkownicy szkieł kontaktowych. Odkryty przed dwudziestu laty w Bradford (Anglia), pasożyt, o trudnej nazwie "Acanthamoeba", uwielbia - zdaniem naukowców - środowisko wodne. Ostrzegają: Jeśli bierzesz prysznic, "nie zdjąwszy wcześniej soczewek", lub pływasz na basenie w szkłach kontaktowych - bądź pewien - "jesteś w grupie ryzyka" - informuje serwis Dziennik.pl. Tylko czeka na to twój wróg - Acanthamoeba.

Przed potencjalnym zagrożeniem ostrzega wszystkich użytkowników soczewek - dr Fiona Henriquez, z Uniwersytetu Zachodniej Szkocji, która wraz z zespołem naukowym zajmuje się m.in. opracowywaniem skuteczniejszych "metod dbania o higienę oka". Nie tylko im grozi pasożyt oka. "Ryzyko zainfekowania amebą dotyczy również osób, które nie noszą soczewek, ale w znacznie mniejszym stopniu" - podkreśla doktor Fiona.

Szkoccy lekarze od ameby Acanthamoeba wyjaśniają, jak ten wrogi nam pierwotniak, atakuje człowieka. Jak okazuje się - ma na nas skuteczny sposób. Najpierw "siada" na krawędziach soczewek i powoli zaczyna stamtąd "wyjadać rogówkę". Potem… Potem już nie ma co ratować. Ponieważ użytkownicy soczewek kontaktowych, zwyczajowo w trakcie codziennej rutyny, myjąc soczewkę - najwięcej uwagi poświęcają jej części środkowej - "pasożyt może łatwiej rozwijać się na krawędziach".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mark
  • mark
  • 20.09.2012 12:46

ja nosiłem jednodniowe i tak się zaraziłem ameba

Komentarz został ukrytyrozwiń
Green
  • Green
  • 13.09.2012 17:36

Wyjście jest jedno i bardzo proste - nosić soczewki jednodniowe. Rano wyjęte z opakowania, a wieczorem po zdjęciu lądują w koszu na śmieci, więc ryzyko zakażenia bardzo nikłe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.