Facebook Google+ Twitter

Nosowska śpiewa Osiecką

Płyta "Osiecka" Katarzyny Nosowskiej wpadła mi w ręce z pewnym opóźnieniem, bo gdy stała się już platynową (na co potrzebowała zaledwie dwóch tygodni). Premiera piątego solowego albumu solistki "Hey" odbyła się pod koniec listopada 2008 roku.

Okładka płyty Katarzyny Nosowskiej z piosenkami Agnieszki Osieckiej / Fot. http://www.nosowska.pl/dyskografia.phpHistoria powstania tego nastrojowego krążka jest raczej banalna: Katarzyna Nosowska została poproszona przez organizatorów dorocznego przeglądu twórczości Agnieszki Osieckiej ("Pamiętajmy o Osieckiej") o przygotowanie na galę tegorocznej edycji festiwalu kilku piosenek mistrzyni słowa, jaką niewątpliwie była autorka m.in. "Okularników" i "Małgośki". Piosenkarka z ochotą podjęła się tego zadania i wraz z zespołem "UniSexBlues Band" zaprezentowała swoje wersje znanych przebojów 15 września 2008 roku na koncercie w warszawskim Teatrze Roma. W rozmowie z portalem muzyka.onet.pl Nosowska wyznała: "Był to jeden z najbardziej spektakularnych wieczorów, jakie kiedykolwiek przeżyłam. Wspaniałe doświadczenie. Jednak w ogóle nie miałam planów wydania tych piosenek na płycie. Pomysł zrodził się dopiero kilka godzin po występie, gdy całą sytuację odreagowywaliśmy w kawiarni. Doszliśmy do wniosku, że szkoda by było, gdyby nasza praca poszła w niepamięć. Zwłaszcza że wiedzieliśmy, iż można te utwory nagrać bardzo szybko, na setkę, w kilka dni. I tak się stało. Chłopcy zrobili swoje w dwie doby, a ja swoim partiom poświęciłam dokładnie cztery".Katarzyna Nosowska podczas koncertu "Pamiętajmy o Osieckiej" w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, 15.09.2008 roku / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:KasiaNosowska.jpg&filetimestamp=20081022235132

Płyta zawiera 10 piosenek ze słowami Agnieszki Osieckiej, w tym tak znane i niezapomniane, jak "Na całych jeziorach ty", "Zielono mi", "Uciekaj moje serce". Warte docenienia jest i to, że Nosowska i jej muzycy zdecydowali się przypomnieć publiczności także te mniej znane piosenki (np. "Kokaina" z muzyką Andrzeja Kurylewicza, "Uroda", do której muzykę skomponowała Wanda Warska, "Kto tam u ciebie jest?", "Jeszcze zima") w bardzo ciekawych, autorskich aranżacjach (głównie Marcina Macuka). Premierą jest natomiast utwór "Jesień na Saskiej", do którego muzykę skomponowali członkowie zespołu "UniSexBlues Band": Tomasz Duda, Michał Chęć, Dominik Trębski, Marcin Macuk, Krzysztof Zalewski, Jarek Jóźwik, Stanisław Wróbel. Dużo w tej muzyce pianina, trąbek, saksofonu i wszelkiego rodzaju "przeszkadzajek", które tak lubiła, jak się wydaje, Agnieszka Osiecka. No i przede wszystkim wokal Katarzyny Nosowskiej, na pozór monotonny, jednostajny głos, niekiedy prawie szept, a zaraz potem rozpaczliwy krzyk: "A ja, co będzie ze mną?" Moim zdaniem zupełnie genialna jest interpretacja piosenki "Uciekaj moje serce", znanej dotychczas z nostalgicznych wykonań Seweryna Krajewskiego czy Lory Szafran. W wykonaniu Nosowskiej i jej zespołu przeradza się w ogniste tango (swoją drogą, ciekawe, jak ci wykonawcy potraktowaliby nudne "Nie spoczniemy"?). Podobała mi się również nastrojowa wersja piosenki "Na kulawej naszej barce" i filmowego przeboju "Nim wstanie dzień" z muzyką Krzysztofa Komedy.

Generalnie płyty słucha się bardzo przyjemnie. I można sobie tylko wyobrazić, znając aktorskie umiejętności Katarzyny Nosowskiej, że na żywo jest o wiele jeszcze lepiej. Bo wydaje mi się, iż pani Kasia jest jedną z tych kobiet, o których Agnieszka Osiecka pisała w swoich piosenkach - wierszach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bartku, stało się według słowa Twego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa recenzja płyty. +

Drobna uwaga: myślę, że nie powinno się odmieniać nazwy zespołu. A więc premiera albumu solistki "Hey", (a nie "Heya") odbyła się pod koniec listopada 2008 roku. I jeszcze ogonek przy "e". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Pamiętajmy o...Osieckiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.