Facebook Google+ Twitter

Notatka po rozmowie premierów Polski i Danii będzie ujawniona?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-07 07:18

Dziś powinna zapaść decyzja w sprawie ewentualnego ujawnienia notatki z rozmowy Donalda Tuska z szefem duńskiego rządu z 1 kwietnia.

Domaga się tego prezydent, który twierdzi, że podczas rozmowy z Andersem Foghiem Rasmussenem padły słowa o poparciu jego kandydatury na sekretarza generalnego NATO przez polskiego premiera. Słowom prezydenta zaprzeczają przedstawiciele rządu.

Ze strony rządu dochodzą sprzeczne informacje na temat decyzji o ujawnieniu notatki. Rzecznik gabinetu Donalda Tuska Paweł Graś zapowiedział, że decyzję w tej sprawie poznamy dziś. Z kolei szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak mówił wczoraj wieczorem w programie Tomasza Lisa w TVP, że notatka nie zostanie odtajniona.

Jeszcze innego scenariusza nie wyklucza wicepremier Grzegorz Schetyna, który sugeruje, że notatka mogłaby zostać ujawniona posłom z sejmowych komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej. Graś, Nowak i Schetyna niezależnie od siebie - ale zgodnie - podkreślają, że ujawnienie notatki byłoby sprzeczne z kulturą polityczną i nieeleganckie wobec premiera Rasmussena.

Prezydent domaga się odtajnienia notatki, gdyż - jak twierdzi - ma ona kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu z rządem. Politycy PO mieli pretensje do Lecha Kaczyńskiego o to, że na szczycie przywódców NATO w Strasburgu poparł kandydaturę premiera Danii Andersa Fogha Rasmussena na szefa Sojuszu, zamiast grać na zwłokę, co - ich zdaniem zalecała rządowa instrukcja.

Prezydent broni się mówiąc, że instrukcji nie otrzymał. Podkreśla też, że rząd nie zgłosił kandydatury ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na szefa NATO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.