Facebook Google+ Twitter

"Notes" - wystawa fotografii Martina Bogrena w Warszawie

Do 9 kwietnia w warszawskiej Yours Gallery mozna oglądać prace szwedzkiego artysty Martina Bogrena.

Dzięki uprzejmości Yours Gallery. / Fot. Martin BogrenMartin Bogren to fotograf pracujący na południu Szwecji. Koncentruje się na fotografii dokumentalnej oraz na, jak sam to określa, „personal photography” (fotografii osobistej). Prace prezentowane na dwóch piętrach kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 33 balansują pomiędzy tymi kategoriami. W żadnym wypadku nie można uznać ich za dokumenty, choć z pewnością wywodzą się z tego gatunku. Cykl „Notes” (notatki) to seria zapisków, szkiców jakie Bogren wykonywał podczas podróży (również po Polsce). Jednak ich wartość dokumentalna jest zanegowana przez specyficzną technikę w jakiej zostały wykonane.

Lekko nieostre, wysoko kontrastowe fotografie z charakterystycznym grubym ziarnem kojarzą się raczej z zapisem wizji, skojarzeń autora niż w fotoreportażem. Ich subiektywna, odrealniona strona dominuje nad mimetyczną. W fotografii Bogrena wizja twórcy ma pierwszeństwo przed naśladownictwem. Wizja, która nie jest w pełni kontrolowana. "Gdy fotografuję, staram się nie myśleć. Myślenie i zrozumienie dla tego co zrobiłem, przychodzi później. Ludzie, sytuacje, które napotykam powoli odkrywają się przede mną. To odkrywanie innych, jest jednoczesnym odkrywaniem mnie samego i w tym sensie "Notes" są nie tyle zdjęciami z odbytych podróży, a bardziej z mojej wewntęrznej drogi, którą idę już kilka lat. Oglądanie stykówek często zaskakuje mnie, ale również pozwala na zrozumienie tego kim jestem" - możemy przeczytać w autorskim opisie wystawy.

Dzięki uprzejmości Yours Gallery. / Fot. Martin BogrenPośród ok. 30 zdjęć prezentowanych w Yours Gallery znajdują się głównie portrety (indywidualne i grupowe) oraz fotografia uliczna. Niektóre osoby po zetknięciu się z pracami szwedzkiego artysty są pod wrażeniem niezwykłych miejsc jakie wyszukuje autor. Moim zdaniem Bogren fotografuje całkiem zwyczajne przestrzenie. Nie ma niczego szczególnego w obserwowanych przez niego ulicach czy budowlach. Dopiero zapis czyni je niezwykłymi. Specyficzna forma, która wyciąga z obrazu kolejne warstwy znaczeń. Co do portretów - jest różnie. Faktycznie zdarza się, że modele są niezwykli, przyciągają charakterystycznymi cechami, ale czasem są to typowi everymani o zatartych rysach, pozbawieni indywidualizmu. Sposób w jaki Bogren fotografuje ludzi przywodzi na myśl połączenie stylów Diane Arbus i Michaela Akcermana.

Dzięki uprzejmości Yours Gallery. / Fot. Martin BogrenMartin Bogren jest też muzykiem (pracę fotografa zaczynał od dokumentacji koncertów) i to widać na jego fotografiach. Elementy na zdjęciach tworzą rytmy, falują jak struny instrumentu. Podkreśla to grube, wibrujące ziarno (taką fakturę miały chmury w "Siódmej pieczęci" Ingmara Bergmana).

Martin Bogren jako fotograf stał się widoczny w roku 1996 kiedy to wydał album zawierający fotografie dokumentujące trasę koncertową zespołu The Cardigans ("The Cardigans: Been it"). Do tej pory skandynawski autor brał udział w ponad 20 wystawach zbiorowych oraz indywidualnych i opublikował 5 książek. Jego prace są coraz chętniej wystawiane i nagradzane. W Polsce fotografie Martina Bogrena goszczą po raz pierwszy.

Dzięki uprzejmości Yours Gallery. / Fot. Martin BogrenWystawa jest jak najbardziej godna polecenia, zwłaszcza, że współczesna fotografia światowa na dobrym poziomie, rzadko pojawia się w polskich galeriach. Prace można oglądać do 9 kwietnia.

polecamy stronę autora: Martin Bogren

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.