Facebook Google+ Twitter

Notgeldy dla Krystyn. O katowickim Zjeździe Krystyn i historycznych banknotach

Współautorzy: Barbara Podgórska

Tyle pieniędzy, co na jednym papierowym niby-banknocie, ale pieniędzy prawdziwych, chciałaby zapewne mieć niejedna z pań, uczestniczących w niedzielnym Zjeździe Krystyn w Katowicach, który rozpoczął się 13 III. o 13:13.

Wystawa notgeldów / Fot. Adam K. PodgórskiBył to zjazd niezwykły, bowiem zabrakło na nim pomysłodawczyni imprezy, Krystyny Bochenek. Nie było jej ciałem, była wszechobecna duchem.

Krystyny łączcie się, czyli o XIV Ogólnopolskim Zjeździe Krystyn

Uczestniczki, w liczbie bodaj 700, obejrzały przy okazji wystawę przygotowaną przez Bronisława Wątroby, znanego zbieracza pieniędzy zastępczych czyli notgeldów. Od tego właśnie przyjaciele zwą go sympatycznie „Notgeldem”.

Bronisław Wątroba / Fot. Adam K. PodgórskiWystawa pod tytułem: „Banknoty zastępcze Śląska 1914-1924” , zaprezentowana w westybulu Sali Sejmu Śląskiego dostępna będzie do 22 marca. Pokazuje ponad 2000 banknotów ze 160 miejscowości Śląska, pojmowanego bardzo szeroko, od Katowic po Zieloną Górę. Walory te, prezentowane na 62 dużych antyramach, obrazują historię w najważniejszych dekadach minionego stulecia.

Mieszkańcom Górnego Śląska warto polecić notgeldy z okresu Plebiscytu i III Powstania Śląskiego. Na walorach Królewskiej Huty to zdarzenie określane jest jako Powstanie Majowe. Dokumenty te akurat w tym roku nabierają szczególnej wymowy z uwagi na 90. rocznic owych zdarzeń.

- Prezentacja wystawy w Katowicach, w okresie starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 też ma swoistą wymowę – zauważa Bronisław Wątroba. Moją skromną intencją jest wpisanie się w te starania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Halembski
  • Halembski
  • 18.03.2011 03:03

Uczestniczki zjazdu miały zupełnie inne rzeczy na głowie niż zachwyt nad jakąś wystawą. Po prostu wystawa była ustawiona na ich drodze w korytarzu. Ale dla państwa Podgórskich to następny pretekst do robienia reklamy swojemu znajomemu.
Tak nie wygląda uczciwe dziennikarstwo. Nawet amatorskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.