Novak Djoković awansował do półfinału French Open

Serb Novak Djoković pokonał Francuza Jo-Wilfrieda Tsongę 6:1, 5:7, 5:7, 7:6 (6), 6:1 w ćwierćfinale turnieju Roland Garros.

/ Fot. PAP/EPAMecz ¼ finału w Paryżu był 11. pojedynkiem obu zawodników. Bilans ich wcześniejszych spotkań wynosił 5:5. Jo-Wilfried miał okazję zrewanżować się Novakowi za tegoroczny przegrany ćwierćfinał turnieju w Rzymie. Francuz był bliski osiągnięcia celu, ale nie potrafił rozstrzygnąć na swoją korzyść czterech piłek meczowych w czwartym secie. Prowadził też 4:2 w tie-breaku, którego ostatecznie przegrał 6:8.

Rozstawiony z nr 5 Tsonga po raz kolejny musiał uznać wyższość lidera rankingu ATP w meczu rozgrywanym na ceglanej mączce. Pierwszy set spotkania należał
zdecydowanie do Djokovica. Serb grał spokojnie, regularnie, pewnie umieszczał piłki w korcie. Jego rywal wygrał tylko jednego gema przy swoim podaniu i popełnił 12 niewymuszonych błędów. Po 21. minutach gry Djoković objął prowadzenie 6:1.

W drugim i trzecim secie reprezentant Francji walczył ambitnie. Mocnymi uderzeniami stawił opór Serbowi. Częściej zagrywał woleje przy siatce, zdobywając punkty. W ten sposób doprowadził do stanu 2:1 w setach.

Obaj zawodnicy na zmianę popełniali błędy, mieli lepsze i słabsze momenty w grze.

Novak przetrwał kryzys w czwartym secie i doprowadził do tie-breaka. Kibice zgromadzeni na trybunach kortu im. Philippe’a Chatrier obserwowali
długą, emocjonującą wymianę, podczas której Djoković i Tsonga odbili piłkę 17 razy. Wyczyn ten został pobity w piątym secie, kiedy piłka wędrowała między graczami po raz 19.

W ostatniej partii Tsonga wygrał tylko jednego gema. Po czterech godzinach i dziewięciu minutach pojedynku Novak Djoković awansował do półfinału French Open, w którym zmierzy się z Rogerem Federerem.